Podzimní hvězdnice způsobí, že zahrada před zimou ještě jednou ožije. Co byste o nich měli vědět?

Většina zahradnicky významných druhů hvězdnic pochází ze Severní Ameriky. Při šlechtění kultivarů byly ale využity také euroasijské druhy. Severoamerické kultivary jsou však vzrůstnější a bohatěji se větví. Ty nejvyšší dorůstají až do 1,6 m, nejnižší odrůdy jsou vysoké pouhých 20 cm. Většina kultivarů upřednostňuje slunné stanoviště s propustnou a na živiny bohatou vlhkou půdou.

Na výběr máte z mnoha druhů a odrůd hvězdnic

Podzimní hvězdnice kvetou až do listopadu

První odrůdy hvězdnic začínají kvést už v srpnu. Ve škále jejich barev jsou významně zastoupeny odstíny modrofialové, jako u hvězdnice chlumní ’Veilchenkönigin’. K nim se přidávají různé tóny růžové a bílé. Většina odrůd má vrchol kvetení v září a říjnu, některé vydrží kvést dokonce až do listopadu a prvních mrazů. 

Hvězdnice vhodné do suchých půd a do stínu

Největší výhoda hvězdnic spočívá v jejich nenáročnosti; je dokonce pravděpodobné, že je ze zahrad nevyženou ani nadcházející klimatické změny. Většina kulturních forem – od nízké hvězdnice křovité až po vysoké hvězdnice novoanglickénovobelgické – potřebuje v obdobích sucha důkladnou zálivku a vyžadují vlhkou, živinami bohatou půdu. 

Na rozdíl od nich se ale třeba hvězdnice pyrenejská vyrovná i se suchýmichudými půdami. Hvězdnice rozkladitá a asijské původní druhy pak uplatnění hvězdnic rozšiřují i na stinné části zahrady. 

Hvězdnice novoanglická (Aster novae-angliae)
Info ikona

Hvězdnice novoanglická (Aster novae-angliae)

Bohaté kvetení hvězdnic udržíte rozdělením trsů

Schopnost bohatě kvést podpoříte u hvězdnic rozdělením jejich trsů. Zejména hvězdnice novobelgické vyholují zevnitř a dělí se každých čtyři až pět let. Šlechtěné hvězdnice je také dobré v sezoně průběžně přihnojovat kompostem a komplexním hnojivem, původní druhy však hnojení nepotřebují. 

Pokud chcete předejít šíření semenáčků zastřihněte hvězdnice po odkvětu těsně nad zemí. Rostliny jsou bohužel náchylné k padlí. Jeho výskyt můžete omezit zálivkou v suchých obdobích a výběrem odolných odrůd

Hvězdnice se s jinými trvalkami dobře kombinují

Pro plánování záhonů kombinujte hvězdnice s dalšími rostlinami kvetoucími na podzim, jako je třeba ploštičník hroznatý, rozchodníkovce, japonské sasankytrávy. Při vymýšlení výsadeb počítejte také s drobnokvětými původními druhy hvězdnic, které v zahradě působí uvolněným, přirozeným dojmem. 

Zorientujte se v nových názvech hvězdnic

Před nákupem rostlin je praktické se trochu zorientovat v nových názvech hvězdnic. Rod hvězdnice (Aster) byl podle nejnovějších botanických poznatků na základě genetické analýzy rozdělen do několika rodů. Známé druhy, jako hvězdnice křovitá, dříve Aster dumosus, byly zařazeny do rodu Symphyotrichum. Hvězdnice srdcolistá, dříve Aster cordifolius, se dnes jmenuje Symphyotrichum cordifolium. Z hvězdnice rozkladité je v novém rodu Eurybia divaricata, z hvězdnice zlatovlásku Galatella linosyris. Zahradnictví se však zatím zpravidla drží starého systému

Které javory dodají podzimní zahradě pestré barvy

www.nkz.cz

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada