Pokojové orchideje: kde je pěstovat a jak se o ně starat, aby krásně kvetly

Podle čeho si ale vybrat orchidej do pokojových podmínek? Nejjednodušší je namísto přírodních druhů volit hybridy, které jsou vyšlechtěny přímo pro bytové podmínky. Kupujte jen rostliny se jmenovkou, protože jen tak budete potom doma moci dohledat, co přesně potřebují. 

Které druhy orchidejí jsou vhodné do pokojových podmínek

www.nkz.cz

Na co dbát při nákupu orchideje

Při nákupu orchideje se vyplatí si rostlinu dobře prohlédnout. Soustřeďte se na případné škůdce, hniloby, atypický růst... Vše, co vybočuje od standardu daného druhu, zavání budoucími problémy a takovou rostlinu pro jistotu nekupujte. Důležitá je i kontrola kořenů: květináče by měly být dobře prokořeněné. I v případě „dokonalé“ orchideje se ale vyplatí zakoupenou rostlinu umístit na první měsíc do „karantény“, tj. na místo izolované od ostatních orchidejí. 

Při nákupu je také dobré odolat plně rozkvetlým květům orchidejí a vybrat si spíš takovou rostlinu, která má zatím jen poupata, z nichž se první už mohou otevírat. V zimě navíc musejí být orchideje při transportu domů dostatečně zabalené

Orchideje uvítají vlhký vzduch a rozptýlené světlo

Orchideje mají rády světlo, většina z nich však nesnáší přímé slunce. Proto je téměř pro všechny optimální stanoviště u okna na východ. Vhodná jsou i okna na západ, jen na jaře a na podzim, když je slunce nízko, byste měli citlivé druhy odsunout, aby je paprsky nepopálily. Parapety oken směřujících na jih jsou příliš horké, ale pokud rostliny postavíte dál od okna, budou se těšit ze stanoviště bohatého na světlo. 

Orchideje vyžadují vyšší vzdušnou vlhkost, suchý vzduch od topení jim škodí. Proto květináče neumisťujte přímo nad radiátor a pravidelně orchideje roste. 

Orchideje, které přežijí i mrazivou zimu

www.nkz.cz

Při pěstování orchidejí záleží na pokojové teplotě

  • Pro pěstování v bytě je ideální vybírat orchideje, kterým vyhovuje celý rok stálá teplota. Kromě vícerodových hybridů šlechtěných pro bytové podmínky jsou to i druhy a hybridy rodů Phalaenopsis a Vanda
  • Optimální teplota pro rody Cattleya, Oncidium, Odontoglossum a Zygopetalum je od jara do podzimu 20–28 °C, v zimě (od listopadu do února) 15–18 °C
  • K vykvetení orchidejí Cymbidium je nutný větší rozdíl teplot. Od června do konce září rostlinám najděte místo na zahradě nebo na balkoně, kam nesvítí polední slunce. V zimě rostlinám vyhovují o něco nižší než pokojové teploty 12–17 °C

Jak často a jakým způsobem orchideje zalévat

Většina „pokojových orchidejí neroste v půdě, a pěstují se proto ve speciálním substrátu. Zálivková voda jím rychle proteče, takže kořeny zůstanou téměř suché. Doporučuje se tedy nezalévat je konvičkou, ale jednou za sedm až deset dnů postavit vnitřní plastové květináče s rostlinami na deset minut do nádoby s vodou. Orchideje nechte pak okapat a umístěte je zpět do vnějšího květináče. Ideální je k závlaze dešťová nebo převařená voda o pokojové teplotě. Orchideje s jemnými kořeny (mnoho vícerodových hybridů) nesmějí vyschnout. 

Od března do října je také vhodné při každém druhém „namáčení“ přidat do vody speciální hnojivo pro orchideje. 

VIDEO: přesazování orchideje

www.nkz.cz

Kdy a jak přesazovat orchideje

Jednou za tři až čtyři roky je třeba orchideje přesadit; vhodná doba je v klidovém období, tedy když rostlina nekvete. V každém případě použijte speciální substrát pro orchideje. Při přesazování odstraňte starý substrát mezi kořeny, dlouhé kořeny zkraťte a ty suché nebo shnilé odstraňte. Pak usaďte rostlinu do květináče a mezi kořeny nasypejte čerstvý substrát. 

U sympodiálně rostoucích orchidejí, jako je Cambria – rostou do strany –, můžete při přesazování odstranit staré hlízy. Na rostlině, kterou chcete přesazovat, by však měly zbýt nejméně tři hlízy. 

Jak podnítit odkvetlou orchidej k dalšímu kvetení

Podpořit odkvetlou orchidej v tvorbě dalších květů můžete tak, že ji na čas umístíte do místnosti s teplotou 15 až 18 °C, třeba do ložnice. 

Jak letnit a množit Dendrobium nobile

www.nkz.cz

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada