Pravidelný řez chrání popínavé rostliny před nekontrolovatelným růstem a udržuje je vitální. Poškozené nebo nemocné dřevo, stejně jako výhony, které rostou křížem nebo si navzájem překážejí, odstraňujte průběžně. Udržovací řez vyžaduje většina opadavých pnoucích rostlin během zimy, stálezelené druhy řežte spíše na jaře.
Větve pnoucí hortenzie veďte do tvaru vějíře
Pomalu rostoucí opadavá hortenzie řapíkatá (Hydrangea petiolaris) se podobně jako břečťan na opěrných konstrukcích nebo přímo na domovních zdech zachytává příčepivými kořeny. Pokud je dobře narostlá, měly by hlavní výhony být vedeny tak, aby se jejich větve rozvíjely do tvaru vějíře.
Jinak ale téměř nepotřebuje péči a dobře snáší řez. Podle potřeby stačí vyřezat odumřelé větve nebo výhony, které vybočují z požadovaného tvaru. Pravidelný udržovací řez na konci zimy zamezí příliš hustému růstu. Přitom odřízněte pouze výhony rostoucí napříč nebo rušivé větve přerůstající opěrnou konstrukci. Podle toho, co se vám líbí, můžete hortenzii buď nechat růst těsně podél zdi, nebo ji nechat volně převisat.
Silná vistárie se bez řezu vymyká kontrole
Každoroční řez je u všech druhů vistárie (čínská Wisteria sinensis a květnatá W. floribunda) nevyhnutelný, jinak se jejich růst vymkne kontrole a důsledkem budou přestávky v kvetení. Všeobecně potřebuje vistárie nejprve trpělivost. První kvetení na sebe může nechat čekat až sedm let. Hrozny květů vznikají na jednoletých bočních výhonech vyrůstajících ze starého dřeva, po odkvětu je zkraťte na délku 30 cm. V zimě zastřihněte zkrácené boční výhony opět až na tři očka. Z nich se v následujícím roce vytvoří nádherné hrozny květů.
Chcete-li nechat vistárie šplhat přímo po domovní zdi, neměli byste podceňovat jejich obrovskou sílu. Výhony nemají rády světlo, a proto často rostou pod okapy. Jsou tak silné, že dokážou rozmačkat celé okapové žlaby. Pokud potřebujete upravit zeď, například nově omítnout, na které roste vistárie, musíte rostlinu seříznout až k bázi.
Zmlazení přísavníku proveďte na podzim
Přísavník pětilistý (Parthenocissus quinquefolia) se po domovních zdech zachytává přísavnými destičkami. Je nenáročný na péči. Abyste zamezili nekontrolovanému bujení této rostliny v okapech nebo rušivému převisání jednotlivých výhonů, můžete v létě provést mírný řez. Chcete-li přísavník zmladit, snese bez problému řez až na staré dřevo. Nejlepší období pro výraznější řez je na podzim nebo začátkem zimy.
Révu vinnou řežte až po silných mrazech
Aby réva vinná (Vitis vinifera) v zahradě měla správný růstový tvar, měli byste ji stříhat každý rok. Na konci února, když už je po silných mrazech, zastřihněte všechny jednoleté výhony rostoucí z dvouletého dřeva až na dvě očka. Z nich vyrostou nové plodonosné výhony. Pokud z hrbolků na starém dřevě vyrůstají nové výhony, ponechte jeden až dva, ostatní odštípněte. Na podzim vystříhejte nůžkami rušivé a příliš dlouhé výhony.
Vitální zimolez stříhejte hned po odkvětu
Všeobecně se zimolez ovíjivý (Lonicera periclymenum) stříhá jednou ročně v létě hned po odkvětu. Přitom se zkracují zvadlé kvetoucí výhony až k místu nasazení nových pupenů. Odstraňte kromě toho také slabě narostlé výhony. Abyste podpořili obrážení a zamezili zdřevnatění rostliny, na jaře před vyrašením listů vyřežte staré dřevo hned u země. Pokud je zimolez už příliš velký a rozložitý, můžete na jaře tento pnoucí keř dokonce radikálně zkrátit až na 60 cm nad zemí. Takto se stříhají také všechny ostatní odrůdy zimolezu kvetoucí v létě.