Založení květinové louky není nic složitého
Založit si květinovou louku není nic složitého. Nemusíte se toho proto bát. Mít louku místo trávníku je spojeno s celou řadou výhod. Louka je třeba daleko méně náročná na péči, protože když máte na zahradě trávník, musíte se o něj pravidelně starat. Sekat ho každých 14 dní. Zatímco louku budete sekat jen 2x za ročně. Jdete do toho s námi? Uvažujete o vlastní květinové louce? Ale ještě dříve, než se pustíte do zakládání klasické květinové louky, ukážeme vám, jak si již do stávajícího trávníku můžete dosít směs bylinek a květin, které rostou nízce a můžete je sekat spolu s trávníkem. I to je totiž jedna z cest, jak se dostat k vlastní květinové louce.
Jak na rozkvetlý trávník?
Podle potřeby trávník nejprve posekejte, pokud je nízký, stačí, když ho důkladně pohrabete vertikutačními hráběmi. V případě, že byste chtěli v rozkvetlý trávník změnit větší plochu, než jakou máte na běžné české zahrádce, určitě si půjčte nebo pořiďte vertikutační stroj (jistě se vám v tomto případě již vyplatí).
Proč trávník nejprve hrabat vertikutačními hráběmi?
- Pohrabání vertikutačními hráběmi způsobí, že roztrháte drny, ještě přesněji je rozsekáte, čímž vám na trávníku vznikne volný prostor, v němž se uchytí čerstvě zasetá semínka květin. Pokud byste si chtěli práci usnadnit a semena zasít bez předešlé vertikutace, musíme vás upozornit, že bez narušení vrchní vrstvy půdy se semínka nemají šanci uchytit.
- Po vertikutaci trávník důkladně pohrabte, aby plocha byla zcela čistá a rovná. Shrabanou trávu pak můžete uklidit třeba na kompost.
- Ve chvíli, kdy je plocha trávníku vskutku čistá, je připravená k setí. Před výsevem vám však doporučujeme, abyste trávník nejprve obohatili kompostem. Podpoříte tím klíčení právě zasetých semínek. Rozhoďte ho rovnoměrně po celé ploše a hráběmi ho rozhrabte.
- Pozor, na takto připravenou plochu nemůžete vysít každou louku. Zvolit musíte speciálně připravenou směs, která je určená pro dosev do trávníku. V našem případě jsme zvolili směs 20 nízkých bylinek.
- Semena zasejte ručně. Přičemž berte v potaz, že potřebujete přibližně 2-5 gramů osiva na 1 mᒾ. Podle velikosti osévané plochy si nakupte potřebné množství osiva. V případě, že oséváte větší plochu, si ji rozdělte na několik kvadrantů a rovnoměrně si rozdělte i osivo, ať vám ke konci nedojde. To se totiž může snadno stát. Při setí postupujte tak, jako kdybyste sypali rohlíky mákem.
Jak na vytváření louky tam, kde trávník není
Tento způsob se zdá mnohem jednodušší. Máte totiž k dispozici čistou zem, která snese všechny luční směsi. Na vás je, abyste si zvolili směs určenou do stínu nebo tam, kde svítí hodně slunce. Je jen na vás, zda se přitom rozhodnete pro rostliny nízké nebo vysoké. Víte, že již při zakládání zahrady se můžete již dopředu rozhodnout, že na nějakém místě chcete vytvořit louku a nemusí to být malý koutek, ale klidně i velká souvislá plocha? Nicméně faktem ale je, že mnohem častěji dochází k tomu, že louka je vytvářena až posléze a po částech. A velmi často je vytvářena do již stávajícího trávníku.
Jakou luční směs si vybrat?
Lučních směsí existuje spousta druhů. Vybírejte je proto s rozvahou. Vliv na jejich výběr by měla mít třeba skutečnost, kde semena budete vysévat. Pokud bude louka umístěná ve stínu, tak na ni použijte takovou směs, která stín snese a má ho ráda.
Jak vidíte, založení louky se nemusíte bát, není to vlastně nic složitého. Dá se říct, že během chvíle si na své zahradě můžete vytvořit kus oázy, kterou bude milovat nejen užitečný hmyz, ale i vaše děti. Tak neváhejte a směle se do toho.
Zdroje informací: Receptář prima nápadů, Směle do toho