Pozor na špatný krok při zazimování růží. Může být fatální

Kdy se stříhají růže na zimu?

Řez je nedílnou součástí podzimní péče, ale musí být proveden ve vhodnou chvíli a správně. Pro střih růží je ideální doba, jakmile shodí velkou část listů. To se totiž už ukládají k zimnímu spánku a dobře provedený řez je neohrozí. Kdybyste řez provedli dřív, hrozilo by, že rostliny ještě jednou vykvetou, zvlášť pokud bude teplejší počasí.

Jak se stříhají růže?

Pokud je ostříháte moc, připravíte je o důležitou část ochrany před zimou. Výhony, které zůstanou po správném řezu, chrání kořeny před mrazem. Příliš radikální zkrácení tak zvyšuje riziko vymrznutí celé rostliny.

Teď na podzim se provádí zdravotní řez. Pryč mají přijít všechny poškozené, nemocné nebo suché výhony. Ostatní zkraťte, ale ne víc než na 30 až 50 cm, drobnější rostliny nebo pnoucí jen zbavte nemocných a poškozených větviček.

Zazimování růží není jen o řezu

Správný podzimní řez je jen jedním z několika kroků. Růže velmi rády vymrzají od kořenů, a proto je dobré kořeny chránit tzv. kopčením. Nahrnutím kompostu ke kořenovému krčku, zasypáním vrstvou mulče nebo chvojím rostliny ochráníte před prudkými výkyvy teplot.

Jestli máte na zahradě růže, o které byste nechtěli v žádném případě přijít, můžete je ještě zabalit do netkané textilie (propouštějící světlo) nebo do speciálních zimních chráničů. Pozor ale na přílišné zabalení, růže potřebují i v zimě „dýchat“ a mohlo by dojít k jejich zahnívání.  

Co růžím hrozí v zimě

Asi největší hrozbou jsou mrazy. Byť u nás bývají v posledních letech zimy velmi mírné, stačí jeden větší mráz a při zanedbaném zazimování můžete o svou královnu zahrady přijít.

Pokud by byla zima opravdu mírná a deštivá a vy jste k nim nakopčili větší vrstvu mulče nebo kompostu, může se stát, že rostliny budou trpět přílišným vlhkem. V takovém případě se nebojte pod hromádku u kořenů nakukovat a v případě potřeby zakročte odstraněním části kopičky.

U vyšších nebo popínavých kultivarů hrozí polámání, zvlášť při větší sněhové nadílce. Popínavé růže proto před zimou připevněte k opoře a vyšším keřům nenechávejte výhony delší než zmíněných 30 až 50 cm.

Radikálnější řez provádějte na jaře

Před zimou je důležitá jediná věc – ochránit rostliny před mrazem. Větší péči budou potřebovat na jaře, kdy potřebují odstranit mrazem poškozené výhony (často namrznou jejich konce, ale když je necháte před zimou dostatečně dlouhé, růži to nijak neohrozí), a keře celkově zkrátit. 

Dejte si pozor na čistotu a kvalitu nářadí

Dřevnaté stonky růží potřebují čistý řez, proto sáhněte vždy po skvěle nabroušených nůžkách. Nástroj, který konce při střihu spíš nadrtí, jim může uškodit. Samozřejmostí by měla být čistota nástroje, stačí čepel před použitím otřít hadříkem napuštěným alkoholem.

O autorce:
Vystudovala marketing na zlínské Univerzitě Tomáše Bati, ale propadla psaní a zahradě, které věnuje téměř veškerý volný čas. Její vášní je hlavně zelenina, intuitivní zahradničení a pěstování všeho pokud možno přírodně. Ráda si piplá sazeničky od semínka, zkouší stále něco nového a zahradničení je pro ni relax i fitko pod širým nebem.