Přenosné rostliny na podzim přesuňte včas do domu

Oleandry, palmy a další přenosné rostliny čeká stěhování. První pravidlo je jednoduché: venku je jim líp než uvnitř. Rostliny by tedy venku měly zůstat tak dlouho, jak je to jen možné – citlivé druhy přestěhujte hned, ale odolné druhy, jako trachykarpus, oleandr a olivovník, nechte na terase až do prvních mrazů

Jak zalévat rostliny v nádobách

www.nkz.cz

Kde přezimovat přenosné rostliny

V zimním stanovišti by mělo být světlochladno, ale nesmí tam mrznout (ideální je 5–10 °C). Dobré jsou skleníkyzimní zahrady, hodí se i některá schodiště či chodby. Základní pravidlo zní: čím je místo teplejší, tím světlejší by mělo být. Vhodné zimoviště lze udělat i ze sklepa nebo garáže pomocí lampy pro rostliny kombinované s časovým spínačem. Pouze druhy, které na podzim shazují listy, jako durmanovec nebo fuchsie, mohou stát i ve tmě.  

Zkontrolujte zdravotní stav rostlin

Nejlepší období pro řez je sice až v předjaří, přesto můžete před přesunem rostlinám zkrátit přečnívající větve. Přitom rostliny rovnou zkontrolujte – nejsou na nich mšice, svilušky nebo jiní škůdci? V zimovišti se často objevují i choroby. Nedostatek světla rostliny oslabuje, stojatý vzduch podporuje šíření chorob, suchý vzduch zase svědčí třeba sviluškám. 

Proto před stěhováním do zimoviště odstraňte suché a neduživé větvičky, odkvetlé květy a zvadlé listy, aby nesloužily houbám, jako je plíseň šedá, jako ohnisko nákazy. Pravidelně větrejte a zavlažování přizpůsobte tomu, že rostliny v zimě potřebují méně vody; kořenové baly by však neměly vyschnout. 

Hortenzie v nádobách uložte mimo mráz

www.nkz.cz

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada