Proč byste měli mít na zahradě šantu: kvete dlouhé měsíce a doplní jakoukoli trvalku

Šanta (Nepeta) je totiž jednou z nejpřizpůsobivějších trvalek. Miluje slunce, ale třeba šanta hroznovitá (N. racemosa) poroste i v suchém stínu. Navíc je šanta ideální doprovodnou rostlinou pro slunomilné trvalky. 

Bylinky ze Středomoří prospívají i v české zahradě

www.nkz.cz

Šanta kvete celé léto, stačí ji jen po odkvětu zastřihnout 

Velkým kladem šanty je dlouhá doba kvetení, která u mnoha odrůd sahá od května do září, popřípadě od června do října. Důležité je zastřihnout šantu po odkvětu těsně nad zemí. Pak rychle vytvoří nové výhony s květy. Sortimentu šanty dominují fialové a modré tóny, na výběr jsou ale i bíle a růžově kvetoucí rostliny.  

Všem odrůdám je společná záliba ve slunných, suchých a vápenitých stanovištích. Půda by měla být propustná, aby voda rychle odtékala – především zimní zamokření by jinak rostliny zahubilo. Kromě zastřihování nejsou při péči o šantu potřeba žádná jiná opatření: od zalévání většinou můžete upustit, hnojení postačí jen asi jednou za dva roky. 

Choroby, jako je padlí, jsou u této odolné trvalky výjimečné. Také se slimáky není v zásadě problém. Když po několika letech klesá příliv květů, můžete si snadno vypěstovat mladé, bohatě kvetoucí rostliny z odnoží, které oddělíte na jaře po vyrašení. 

Množství odrůd dělá z šanty rostlinu pro každou příležitost 

Mezi odrůdami šanty s výškou mezi 20 a 100 cm najdete rostliny vhodné jako doprovod růží, k zaplnění mezer na záhonu, k obrubě výsadeb nebo k jakýmkoli jiným účelům. Nižší odrůdy, jako je modře kvetoucí ’Grog’ (N. x faassenii) vonící po citronech, mohou být třeba obohacením skalky nebo květináčů. 

K nejlepším modrofialovým odrůdám patří ’Dropmore’, ’Six Hills Giant’ a ’Walkers Low’ ze skupiny kříženců Nepeta x faassenii. Kromě nádherných lat květů mohou nabídnout i atraktivní stříbrošedé listy. Doporučeníhodné odrůdy šanty velkokvěté (N. grandiflora) jsou vysoká tmavě modrá ’Pool Bank’, modrofialová ’Blue Danube’ a něžně růžová ’Dawn to Dusk’. 

Šantu kombinujte s výraznými trvalkami nebo s bylinkami 

Na záhonu se šanta bude dobře vyjímat vedle kosatce bradatého (Iris x barbata), pryšce (Euphorbia), řebříčku (Achillea), šalvěje hajní (Salvia nemorosa), rozchodníkovce (Hylotelephium) nebo mavuně (Centranthus). Nabízí se také kombinace s okrasným česnekem (Allium), ale i s růžemi nebo mediteránními bylinkami, jako je levandule, šalvěj, tymián nebo dobromysl. 

Bylinky s citronovou vůní: které pěstovat a jak

www.nkz.cz

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada