Proč některé rostliny klíčí na světle a které to jsou

Obvykle se jedná o prachová, velice malá a jemná semena, kterým se někdy říká světloklíčivá. Odborně se však označují jako pozitivně (nebo kladně) fotoblastická a klíčení na světle bývá na sáčcích s těmito semeny zřetelně vyznačeno.

Pnoucí letničky: vyberte a vysejte je včas

Některá semena potřebují ke klíčení světlo 

Důvod, proč některá semena potřebují k vyklíčení světlo je prostý a souvisí s adaptací rostliny na dané podmínky. Tato semena totiž obvykle obsahují velice málo zásobních látek, a klíční rostliny musejí být proto co nejrychleji schopny fotosyntézy (a vytvářet si vlastní energii a organické látky). Přímé světlo jim tak umožňuje rychlejší přechod na tento způsob výživy – při klíčení nemusejí plýtvat energií na prorůstání klíční rostliny půdou. 

Opakem pozitivně fotoblastických semen jsou semena negativně fotoblastická, tj. taková, která k vyklíčení tmu potřebují. Obyčejně obsahují velké množství zásobních látek a světlo jejich klíčení inhibuje. 

Které druhy letniček se samovolně přesévají

Rostliny se světloklíčivými semeny 

A které konkrétní rostliny tedy klíčí na světle? 

  •  Z okrasných rostlin je to například tabák křídlatý (Nicotiana alata), náprstník červený (Digitalis purpurea), orlíček (Aquilegia), mák alpský (Papaver alpinum), mák východní (Papaver orientale), hledík (Antirrhinum), rozrazil rozprostřený (Veronica prostrata), šrucha velkokvětá (Portulaca grandiflora), pupalka velkoplodá (Oenothera macrocarpa, syn. O. missouriensis), mokřadka Douglasova (Limnanthes douglasii), tařicovka přímořská (Lobularia maritima), kopretina řimbaba (Chrysanthemum coccineum), stračka velkokvětá (Delphinium grandiflorum), šater (Gypsophila), asarina (Asarina), oman (Inula), zvonek (Campanula), hlaváč (Scabiosa) nebo hvozdík kartouzek (Dianthus carthusianorum). Jako světloklíčivý je uváděný také hvozdík kropenatý (Dianthus deltoides), devaterník (Helianthemum), písečnice (Arenaria), pazvonek (Codonopsis), pamětník alpínský (Satureja alpina), silenka přímořská (Silene maritima) a silenka kavkazská (Silene schafta), tařička (Aubrieta), rožec (Cerastium), izotoma australská (Isotoma axillaris), kontryhel (Alchemilla), hvězdnice alpská (Aster alpinus), dlužicha krvavá (Heuchera sanguinea) a další rostliny. 
  • Z užitkových rostlin jsou pozitivně fotoblastické třeba některé saláty, z bylinek například pelyněk černobýl (Artemisia vulgaris), třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum), řebříček (Achillea), heřmánek pravý(Matricaria chamomilla), divizna (Verbascum), lnice květel (Linaria vulgaris), stévie (Stevia) nebo voňatka citronová (Cymbopogon citratus) a další.
  • Z pokojových, balkonových nebo přenosných rostlin klíčí na světle živé kameny (Lithops), havortie (Hawothia), tořivka (Streptocarpus), begonie (Begonia), gloxínie (Sinningia), fuchsie (Fuchsia), blahovičník (Eucalyptus), štětkovec (Callistemon) a další.

Jak vysévat světloklíčivá semena 

Pro světloklíčivá (a většinou velice jemná) semena si připravte výsevní nádobu s půdou či substrátem jemné struktury. Semena buď rozhoďte, nebo pravidelně rozprostřete po povrchu zeminy (nezasypávejte), který citlivě utužte (třeba plochým dnem sklenice). Půdu udržujte stále mírně vlhkou. Zálivku provádějte nejlépe podmokem, tedy do misky pod výsevní nádobou, případně jemným rosením nebo mlžením (jinak hrozí zaplavení semen). Zasypat půdou je možné semena až po naklíčení, ale není to nutné, sama zakoření. 

Jak zacházet s výsevními páskami a disky

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada