Pryšce jsou nejvhodnější trvalky pro začínající a nezkušené zahradníky: buďte ale opatrní, obsahují nebezpečnou látku

Pryšce (Euphorbia sp.) jsou velmi bohatým a rozmanitým rodem rostlin, který zahrnuje více než dva tisíce druhů. Patří mezi ně například známá vánoční hvězda, my si dnes ale představíme dva druhy, které zdomácněly v našich zahradách a dobře snášejí naše zimy. Tyto druhy přinášejí živé barvy a zajímavé tvary do zahrady a jsou vždy vítaným zpestřením všech trvalkových záhonů. Jsou nenáročné, jediné co vážně nemusí, je přemokřená půda.

Který pryšec je ten pravý

www.nkz.cz

Máte příliš barevné trvalkové záhony? Pro zjemnění vysaďte několik pryšců

Pryšec mnohobarvý (Euphorbia polychroma) je nižší trvalka s výškou maximálně do 45 cm s bohatým kvetením. Její žluté květy, respektive listeny, se objevují na jaře a vydrží až dva měsíce. S květy pak úžasně kontrastují tmavě zelené listy, které na podzim nabírají načervenalé barvy. Tento druh pryšce se hodí do skalky, na záhony nebo jako lem cest.

Pryšec mnohobarvý upoutá svými zelenožlutými listeny a květy, které vydrží až dva měsíce
Info ikona

Pryšec mnohobarvý upoutá svými zelenožlutými listeny a květy, které vydrží až dva měsíce

Pryšec mandloňovitý: Mění barvu listů podle obsahu dusíku

Pryšec mandloňovitý (Euphorbia amygdaloides) je naopak vyšším druhem pryšců s výškou kolem 90 cm. Je barevně mnohem zajímavější, než předchozí druh, má velmi výrazné, neopadavé zelené listy a žluté květy. Kvete dvakrát za vegetaci, jednou na jaře a podruhé v létě. Listy jsou tmavě zelené až fialové a mají mandlovitý tvar. Zajímavostí je, že barvy listů se mění s množstvím dusíku v půdě. Čím více dusíku v půdě, tím fialovější listy bude pryšec mít, takže chcete-li výraznější akcent této barvy, aplikujte hnojivo s vyšším obsahem dusíku. Tento druh se hodí rovněž do skalek, záhonů, ale především, díky své výšce, jako krásná solitéra. Pryšec mandlovitý poroste jako na slunci, tak v polostínu. Mrazuvzdorný do cca -23°C, při chladnějších zimách chraňte např. přikrývkou z chvojí.

Pryšec mandloňovitý změní barvu listů podle množství dusíku v půdě
Info ikona

Pryšec mandloňovitý změní barvu listů podle množství dusíku v půdě

Pryšce obsahují nebezpečnou zbraň: při práci s nimi používejte rukavice

Všechny pryšce, i oblíbená vánoční hvězda, obsahují latex, což je bílá, mléčná tekutina vytékající ze stonků. Tato tekutina může způsobit silné podráždění pokožky nebo očí. Při práci s nimi, například pokud je budete chtít nařízkovat či s nimi budete jakkoliv manipulovat, používejte rukavice. Nezapomínejte rovněž chránit oči.

Pryšce nevyžadují vůbec žádnou péči, tyto dvě věci vám ale neodpustí

Pryšce jsou nenáročné rostliny, které se pěstují úplně sami. Pryšce však nesnáší jakékoliv extrémy, to znamená ani příliš sucho, ano příliš vlhko. V přemokřených půdách jim zahnívají kořeny. Pryšce obecně nevyžadují zalévání během vegetace, pouze mladé rostliny po výsadbě je nutné udržovat několik měsíců lehce vlhké.

Jak sbírat semena pryšce

www.nkz.cz

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada