Pupalky dvouleté (Oenothera biennis) si jako léčivé rostliny cenili už severoameričtí indiáni. U nás se s ní lze odpradávna setkat ve venkovských a bylinkových zahrádkách. Ze semen pupalky se získává cenný olej a v poslední době opět nalézají využití i její kořeny, které se připravují podobně jako černý kořen (hadí mord španělský).
Jak poznáte pupalku
Rod pupalka (Oenothera) zahrnuje rostliny různých druhů a odrůd, které dorůstají výšky 20 až 120 cm. Kvetou od června až do září a jejich květy jsou pro hmyz zdrojem pylu i nektaru. Uvadlé květy lze odstraňovat, odstřihnutí semeníků omezí přesévání.
Na konci sezony pupalky tvoří plody – jakmile semena dozrají, stonky při zatřesení chrastí. Pokud chcete vysemenění pupalek zabránit, semeníky včas ostříhejte. V přírodně pojaté zahradě je však šíření vcelku vítané. Dřevnaté plody vytrvají i přes zimu a poskytují potravu ptákům a úkryt hmyzu.
Jak se o pupalky starat
Všechny pupalky mají rády slunce a mohutně se šíří: na slunných a teplých místech s nejlépe hlinitopísčitou půdou bez zamokření se bohatě vysemeňují. Jako dvouleté rostliny tvoří v prvním roce růžici listů, v následujícím roce pak vyrůstají stonky.
Jak rozkvétá pupalka
Za letního soumraku si můžete na zahradě počkat na zajímavé divadlo: rozkvétání v přímém přenosu. S tichým trhnutím se uvolní první zelený kališní lístek zavřeného poupěte a otevře výhled na žluté korunní plátky uvnitř. Postupně odpadá jeden kališní lístek za druhým, jako by je odlamovala neviditelná ruka. Jakmile jsou čtyři korunní lístky volné, začínají se otevírat. V tu chvílí vzduch prosytí sladkou vůní a uprostřed květu se objeví žluté tyčinky. Čekají na návštěvníky a ti si je brzy najdou. První přilétnou opozdilí čmeláci a včely, ale ti nejdůležitější na sebe nechají ještě chvíli čekat: noční motýli přilétnou, až když se doopravdy setmí a konkurence je malá.
Jak naplánovat okrasný záhon v anglickém stylu
Pupalka láká můry i netopýry
Souhra pupalky a můr je příkladem dokonalé symbiózy. Tím, že pupalka květy otevírá, až když je ostatní rostliny zavírají, má prospěch z opylovačů, kteří se vydávají za potravou až ve večerních hodinách. Ti zase rádi využijí noční zdroj nektaru a pylu. Nepřímo pak pupalky podporují i netopýry, kteří loví hmyz, který se za nektarem ve večerních hodinách vydává. Jednotlivé květy pupalky dvouleté se otevírají jen na několik hodin, následující den vadnou. Připravená jsou však další poupata.
Pupalky, které kvetou i přes den
Pokud se z květů pupalek chcete těšit i přes den, můžete vybrat druhy a odrůdy, které mají květy otevřené déle. Pupalka půvabná (O. speciosa), pupalka velkoplodá (O. macrocarpa), pupalka čtyřhranná (O. tetragona) a pupalka vonná (O. odorata) rozkvétají podle druhu a odrůdy v růžové, bílé, sírově žluté, nebo dokonce oranžové a květy vydrží i následující den.