Kokedama se pěstuje buď zavěšená ve volném prostoru, nebo umístěná na talířku či v misce. Co se původu kokedam týká, existuje teorie, podle níž vznikly z bonsají ve stylu “nearai”. Ty byly pěstované v nádobě, v níž se jejich kořeny časem zformovaly do požadovaného tvaru a po vyjmutí se nechaly porůst mechem.
Kokedamy vyniknou ve volném prostoru: ať už zavěšené ve vzduchu, nebo postavené na stolku.
Do kokedamy vyberte svou oblíbenou rostlinu
Jako kokedamu můžete pěstovat téměř jakoukoli rostlinu. Oblíbený je třeba asparágus, kapradiny, toulitka, ale vděčný je i břečťan, zelenec, begonie nebo pepřinec. Klíčový je substrát, mech obalující celý bal brání jen odplavování zeminy a plní estetickou funkci. Časem mech většinou zhnědne, protože ve většině interiérů je pro něj příliš suchý vzduch, ale to není na závadu.
Ze substrátu pro kokedamu vytvořte tvárné těsto
Do substrátu pro kokedamu se doporučuje zakomponovat jíl, akadamu, substrát pro pokojové rostliny, pemzu a zeolit. Vše je nutné smíchat a po přidání vody vytvořit tvárné těsto. Pro zjednodušení a nákup jednotlivých komponent je ale možné použít substrát určený pro bonsaje, substrát pro pokojovky a rašeliník v poměru 2:1:1. Velikost kokedamové koule by měla vždy odpovídat velikosti rostliny a objemu jejích kořenů.
Výroba kokedamy není složitá, když víte, jak na to. A navíc vás bude i bavit.
Kořeny rostliny zabalte do substrátu a mechu
Z kořenů vybrané rostliny nejprve odstraňte půdu, pozor, ať je nepoškodíte, a pak je zabalte do rašeliníku. Vzniklou kouli, kterou můžete pro zpevnění ovázat nití, začněte obalovat vlhkým substrátem (těstem) a snažte se stále udržovat kulovitý tvar. Nakonec na celý bal přikládejte mech. Jednotlivé pláty je lepší předem trochu navlhčit – budou tvárnější.
Výslednou mechovou kouli na závěr ovažte křížem krážem provázkem nebo vlascem, každopádně umělým materiálem, který se časem nerozloží. Pak už stačí jen připojit závěs s háčkem a je hotovo.
Při zavlažování ponořte celou kokedamu do vody
Při zavlažování kokedamu uvolněte z háčku a ponořte na pár minut do vody. Závlahu neprodlužujte, zbytečně by se z kokedamy vyplavovaly živiny. Kouli pak nechte na talířku okapat a pak znovu zavěste. Četnost zavlažování závisí na druhu rostliny, obecně platí jednou týdně, záleží ale na podmínkách pěstování (teplý a suchý vzduch...) i velikosti kokedamy. Podobné je to s četností hnojení – tekuté hnojivo přidávejte do závlahové vody.
Zdroj: aktualizovaný autorský článek