Růže na konci léta: jak se o ně postarat

Pomiňme v tuhle chvíli výběr stanoviště, vhodnou půdu, přiměřenou zálivku... a předpokládejme, že toho všeho se vašim růžím už dostává v odpovídající míře. Co dalšího je třeba mít začátkem podzimu na zřeteli?

Prohlížejte a nahrávejte fotky zahrad a parků do ZahrAppky

Odstraňovat, nebo neodstraňovat odkvetlé květy

Obecně platí (a nejen pro růže), že odstraňování odkvetlých květů podněcuje tvorbu nových poupat. A je to pravda, ovšem za podmínky že k tomu dochází během léta. Květ je třeba odstřihnout i s částí výhonu, a to nad očkem, ze kterého chceme, aby růže opět obrazila. Lepší je vždy střihnout níž, protože jinak růže vytvoří příliš tenké výhony. Silnější výhon z nižšího očka bude mít víc květů a za 4 až 5 týdnů opět pokvete. 

Jiná situace ale nastává koncem léta a na podzim. Tehdy už není nutné odkvetlé květy růží odstraňovat a můžete si naplno užít jejich šípků. Tvorba plodů se semeny totiž v tomto období vyčerpá rostlinu daleko méně, než kdyby po jejich odstřižení opět vytvářela nové výhony, které by ale do zimy nestačily vyzrát a v zimě by zmrzly.

Řez růží: základní pravidla pro všechny typy růží

Výmladky plané růže vylamujte průběžně

Kontrolu výmladků, tj. výhonů vyrůstajících z podnože (nejčastěji růže šípkové – má 7 lístků ve složeném listu, zatímco kulturní růže jich má 5), na niž je okrasná růže naočkovaná, a jejich vylamování provádějte průběžně během celého roku

Výmladek neodstřihávejte, znovu by obrazil, ale vylamujte. Pokud jde o výmladek větší velikosti, jehož vylomení by poškodilo i naočkovanou růži (mají společné kořeny), budete ho muset odstřihnout a pravidelně to opakovat. V opačném případě by planá růže z podnože časem převládla nad tou naočkovanou.

Které rostliny vnesou barvu do podzimních záhonů

Listy s černou skvrnitostí sbírejte a likvidujte

U růží, u nichž se opakovaně objevuje černá skvrnitost listů (způsobuje ji mikroskopická houba), je potřeba přistoupit k jejich ochraně. Na rostlinu je možné aplikovat některých z ochranných postřiků, jako účinnější se ale ukazuje sběr napadených listů ze země a jejich likvidace. Jinak se z nich ve vlhku uvolní další spory, nemluvě o tom, že na spadaných listech houba i přezimuje.

Odstranění napadených listů je rovněž součástí prevence této choroby, k níž patří i pěstování odrůd odolných ke skvrnitosti (některým kultivarům listy zůstávají i po napadení, jiným opadávají), nepřehnojování dusíkem, dostatečné rozestupy mezi jednotlivými keři a slunné stanoviště. 

Přihnojování růží v létě a na podzim

Opomenout nelze začátkem podzimu ani výživu růží. Zatímco ale v létě je vhodné rostliny přihnojovat hnojivem s dusíkem a fosforem, které podpoří růže v růstu a kvetení, od konce srpna na dusík zapomeňte, protože nově vytvořené výhonky by do zimy nevyzrály a následně by zmrzly. Zaměřte se proto spíše na draslík, který podporuje vyzrávání pletiv

Japonské sasanky: nenáročné trvalky podzimních zahrad

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada