Období od poloviny února do března je ideální k vyjmutí hlíz begonie (Begonia × tuberhybrida) ze zimoviště. Hlízy pečlivě zkontrolujte a vysazujte jen zdravé (nemocné a poškozené vyřaďte a ošetřete).
Jak probudit hlíznaté begonie ze zimního spánku
Begonie by neměly mít příliš mokrou půdu, připravený substrát proto smíchejte s trochou písku. Hlízy uložte naplocho do půdy v mělkých miskách (dbejte na horní a spodní stranu – místo s prohlubní musí být vždy nahoře) a dejte je na světlé a chladné místo (15–20 °C). Půdu udržujte mírně vlhkou, nezalévejte přímo na hlízy.
Jakmile začnou hlízy rašit vysaďte je do květináčů s drenáží a odtokovými otvory. Hlízy položte na půdu, lehce je přitlačte, zasypte zeminou, zalijte a překryjte fólií, která zajistí rostlinám vyšší vzdušnou vlhkost (nezapomeňte ale větrat). Poté, co rostliny povyrostou, je přesuňte na světlé místo s teplotou asi 20 °C, kde by měly vytvořit tři až čtyři pravé listy. Fólii odstraňte a přiměřeně zalévejte.
V dubnu begonie přesaďte do finální pěstební nádoby. Substrát či půdu vylepšete kompostem. Ven můžete rostliny přemístit až ve druhé polovině května, kdy už nehrozí mrazíky. Každé dva týdny je přihnojujete hnojivem pro pokojové rostliny.
Jak se o hlíznaté begonie starat v průběhu roku
Begoniím se nejlépe daří v polostínu až ve stínu, kde neúnavně kvetou od června až do prvních mrazů. Uvadlé květy jim pravidelně odstraňujte, abyste předešli plísním. Na podzim před prvními nočními mrazy hlízy vyjměte z půdy, nechte je oschnout, zavadnout a zatáhnout. Zbytky stonků opatrně vylomte a hlízy uložte do přepravky s pískem nebo pilinami a uskladněte do chladného a tmavého sklepa (s min. 5 °C).