Pro výsev petúnií je ideálním obdobím únor až březen. Jedině pak rostliny rozkvetou přesně na začátku letní sezony. Jelikož jsou semena petúnií velice drobná a jemná (až 10 tisíc semen v 1 gramu), mnozí výrobci je obalují chemicky neaktivní hmotou. Vzniklé pelety totiž usnadňují výsev, který tak může být přesný a cílený.
Vysetá semena petúnií nezasypávejte – klíčí na světle
Semena petúnií klíčí na světle, proto je vysejte volně na povrch výsevního substrátu a nezasypávejte je. Semena v peletách je nutné dostatečně zalít, protože jedině tak dojde k prasknutí jejich obalu. Výsev udržujte rovnoměrně vlhký, nesmí proschnout, a umístěte ho na světlé místo s teplotou 20 °C.
Po vyklíčení semen, ke kterému dojde asi za 14 dnů, pravidelně větrejte, abyste předešli padání klíčních rostlin. Teplotu snižte až o 4 °C, rostliny se pak nebudou tolik vytahovat do výšky, porostou pomaleji a budou kompaktnější a silnější. Hned jak petúnie vytvoří první pár pravých listů, tzn. ne těch děložních, semenáčky přesaďte do malých květináčů.
Sazenicím petúnií dopřejte kvalitní půdu a přihnojujte je
Sazenice petúnií vysaďte do kvalitní půdy, případně substrátu (prodávají se substráty určené přímo pro petúnie), a pravidelně je hnojte (opět – existují hnojiva určená speciálně pro petúnie). Jelikož mají petúnie rády slunce, dopřejte jim dostatek světla, ale ven na balkon je přesuňte až ve druhé polovině května (ideálně v samozavlažovacích truhlících). Během sezony rostlinám odstraňujte odkvetlé květy (celé, ne jen korunní lístky) – pokvetou potom bohatěji.