Seřízněte trvalky ve správný čas, jen tak budou zdravé, košaté a bohatě pokvetou. Některé potřebují řez už na podzim

Během úklidu podzimní zahrady určitě neseřezávejte všechny trvalky. Suché listy a stonky se zaschlými květy totiž tvoří přirozenou ochranu před mrazem, zimní okrasu a také důležitý zdroj potravy pro drobné opeřence. Některé trvalky ale na podzim seříznout musíte. 

Chelsea Chop: zkrácení trvalek koncem května, kterým si zajistíte kvetení v několika vlnách

www.nkz.cz

Trvalky, které potřebují na podzim seříznout

Těsně nad zemí by se měly seříznout pivoňky (Paeonia), plamenky (Phlox), šalvěje hajní (Salvia nemorosa), stračky (Delphinium), zavinutky (Monarda) a odkvetlé hvězdnice (Aster), především pokud jsou napadeny plísněmi. Aby spory plísní nemohly na odumřelých částech rostlin přezimovat, vyplatí se je seříznout a vyhodit do zeleného odpadu. 

Totéž platí pro čemeřice, černou i východní (Helleborus), u nichž se může vyskytnout černá skvrnitost listů. Listy čemeřic se odstraňují ještě v zimě před kvetením

Odkvetlá šanta na podzim
Info ikona

Zpětný řez v podzimním trvalkovém záhonu potřebuje například šanta. 

Většina trvalek a trav se seřezává až na jaře

Běžný řez většiny trvalekokrasných trav, během nějž se odstřihují odumřelé části rostlin několik centimetrů nad zemí, se provádí teprve na jaře. Dejte při tom pozor, abyste nepoškodili pupeny, které jsou už připraveny na jarní rašení. 

Květnový řez zajistí trvalkám kompaktnost

Od poloviny do konce května můžete některé vysoké trvalky zkrátit ještě jednou, tentokrát přibližně o třetinu. Zásahem docílíte vydatnějšího větvení, větší stability jednotlivých rostlin a brzkého nasazení na květ především u hvězdnic, zápleváků (Helenium), vytrvalých slunečnic (Helianthus), zavinutek podvojných (Monarda didyma), plamenek (Phlox)rozchodníkovců (Hylotelephium). Řezem se snižují i polštářovité trvalky, protože si tak lépe udrží celistvý vzhled. 

Řez trvalek po odkvětu podpoří druhé kvetení

Důležité je také celkové seříznutí trvalek po odkvětu, které podpoří druhé, podzimní kvetení třeba řebříčků (Alchemilla), šalvějí hajních, zvonků broskvolistých (Campanula persicifolia), straček (Delphinium), turanů (Erigeron) a také některých druhů kakostů (např. kakost himálajský a kakost luční). Nedílnou součástí jarní, stejně jako letní péče je přihnojování a zálivka. 

Sezona rozkvetlých záhonů ještě nekončí: zvlášť když si vysadíte trvalky kvetoucí až do zámrazu

www.nkz.cz

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada