Šišky jsou nejnápadnější ozdobou jehličnanů

Jehličnany jsou nahosemenné rostliny, a proto u nich nehovoříme o květech. Mají samičí a samčí šištice, ty druhé jmenované jsou velmi nenápadné. Nápadné je to, co vzniká zdřevnatěním samičích šištic: šišky (ani v tomto případě nejde o plod).

Vícekmenné stromy do menších zahrad

Fotogalerie

Jehličnany a jejich semenné roky 

Podle druhu jehličnanu dozrávají šišky v nejrůznějších ročních obdobích, padají na zem a zůstávají tam – pokud si na nich nepochutnají veverky nebo jiní lesní hlodavci – poměrně dlouho ležet. Na zemi jim přitom věnujeme pozornost častěji než na stromech. Není divu, u mnoha druhů jehličnanů se totiž vysoko v korunách tvoří až od určitého věku stromu. Smrk ztepilý například kvete poprvé až ve čtyřiceti letech. Jednou za tři až sedm let pak přicházejí semenné roky, kdy je šišek opravdu hodně. Předchází tomu mohutné kvetení na jaře – prozrazují ho žlutá oblaka pylu, který se venku všude usazuje. 

Málo známé dřeviny s výraznými podzimními listy

Nejnápadnější šišky do zahrady 

Pokud bychom strom viděli z ptačí perspektivy křivky obecné, která ze smrkových šišek šikovně vyzobává olejnatá semena, ocenili bychom v lese barvy a tvary šištic a dozrávajících šišek více. Do zahrady se však nabízí mnoho druhů, které nádhernou šiškovou ozdobou bodují dokonce ve výši očí a již na mladých stromech. 

Nejnápadnější jsou asi modré šišky jedle korejské, zářivě červené šišky smrku ztepilého ’Acrocona nebo vejčité šišky jedlovce různolistého. Pěkně tvarované šišky borovic a modřínů se s oblibou využívají v dekoracích. Jen bez jedlových šišek se musíme obejít: rozpadají se přímo na stromě krátce po dozrání semen – mohou je tedy obdivovat alespoň veverky. 

Některé šišky v průběhu dozrávání dokonce dužnatějí: třeba ty jalovcové, jež často – a mylně – považujeme za bobule. Vznikly však srůstem semenných šupin, podobných, jaké mají ostatní šišky. 

Dřeviny s barevnými plody pro vaše i ptačí potěšení

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada