Škumpa: krásná, ale téměř nezničitelná

Škumpa orobincová (Rhus typhina), dříve zvaná ocetná, pochází ze Severní Ameriky a u nás se objevila až v polovině 19. století. Dorůstá obvykle do pěti metrů, dobře se proto vyjímá i v menších zahradách nebo předzahrádkách.

Znáte krásnoplodku a její zářivě fialové plody?

Atraktivní a neskutečně odolná škumpa

K oblibě škumpy přispívá její vzhled. Subtilnější kmen i větve, plstnaté letorosty, velké a tmavě zelené lichozpeřené listy, které se s podzimem barví do žlutých, oranžových a červených odstínů. Výrazná jsou i palicová květenství, která mohou měřit i 30 cm (samičí jsou červená, samčí žlutozelená) a později i tuhá plodenství (rudé plstnaté peckovice), které na dřevině zůstávají přes zimu až do jara.

Škumpa ve volné přírodě
Info ikona

Ve volné krajině se škumpa orobincová nekontrolovatelně rozšiřuje. 

Foto: Shutterstock

Další pozitivní vlastností škumpy je skutečnost, že roste i tam, kde většina stromů nepřežije. Má ráda slunná, klidně i sušší místa s mírně zásaditou půdou, navíc nepotřebuje téměř žádnou péči. Její výsadbu si ale přesto dvakrát rozmyslete. Vytváří totiž množství výmladků, které se rychle šíří po okolí a dokážou nadzvednout i dlažbu nebo obrubníky. Z výmladků pak vyrůstají stále nové a nové škumpy, které bez rychlého zákroku vytvoří hustý podrost a postupně vytlačí ostatní druhy rostlin.

Dřeviny s barevnými plody pro vaše i ptačí potěšení

Škumpa je invazní a vysoce konkurenční

Jelikož pod mateřskou rostlinou mohou za pár let vyrůst i desítky mladých škump, řadí se tato dřevina mezi invazní druhy. Podle odborníků stačí k likvidaci dceřiných rostlin pravidelné sečení porostu v bezprostředním okolí stromu, v méně udržované zahradě nebo ve volné krajině ale škumpa rychle převezme nadvládu.

Plodenství škumpy
Info ikona

Škumpa zůstává díky nepřehlédnutelnému plodenství atraktivní i v zimě. 

Foto: Shutterstock

Ekologickým způsobem likvidace škumpy je mechanické odstraňování rostlin a jejich kořenů, které je však většinou účinné jen dočasně. Porost se brzy zase objeví, a nezbývá proto než použít herbicid a obrnit se trpělivostí. Zbytky rostlin se následně ještě doporučuje pokrýt vysokou vrstvou mulče, i tak ale trvá umoření škumpy zhruba rok. 

Škumpa roní nebezpečný latex 

Škumpa je rovněž jedovatá. V bílém latexu, který rostlina roní při poškození, jsou obsaženy polyfenolické látky, které jsou silnými alergeny a při kontaktu s nechráněnou pokožkou mohou u vnímavějších osob vyvolat alergie, dermatitidy, puchýře nebo záněty.

Málo známé dřeviny s výraznými podzimními listy

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada