Starejte se o pokojový „jetelíček“ tak, aby vyrostl a vykvetl i další rok

Jako pokojová rostlina se nejčastěji pěstuje některý z vyšlechtěných kultivarů botanických šťavelů (Oxalis sp.). Nejčastěji se můžete setkat s čistě zeleným čtyřlístkem, jehož dlanitě složené listy mohou mít tmavý střed, nebo s fialovým trojlístkem, který někdy uprostřed zdobí světlá kresba. Prodávají se pod různými názvy: šťavel mexický (O. deppei) 'Iron Cross', šťavel čtyřlistý (O. tetraphylla), šťavel trojhranný (O. triangularis) nebo O. regenllii  'Atropurpurea' apod. V podstatě jde ale o dva druhy, a to šťavel čtyřlistý a trojhranný, které můžete zakoupit v každém druhém květinářství. 

Šťavel čtyřhranný (Oxalis triangularis)
Info ikona

Exoticky vypadající šťavel trojhranný (Oxalis triangularis)  s vínově zbarvenými listy pochází z Brazílie, zelenolistý čtyřlístek šťavel čtyřlistý (O. tetraphylla)  z Mexika. 

Foto: Shutterstock

Šťavel se pěstuje jako pokojová i přenosná rostlina

Oba pokojové druhy šťavelu mají podzemní hlízky, z nichž na jaře vyraší jejich ozdobné listy. Vyhovuje jim výživná, mírně kyselá (pH 6) a vlhká, ale ne přemokřená půda, ideálně ve světlém polostínu. Při dostatečné zálivce (pozor ale na přelití) zvládnou i více slunce, ne však přímý úpal. Rostliny také uvítají, když jim jednou až dvakrát do měsíce přidáte do zálivky hnojivo. Možností je i pomalu se uvolňující hnojivo zapracované na jaře do půdy. 

Šťavely můžete pěstovat celoročně v místnosti nebo je od druhé poloviny května přenést na balkon nebo na zahradu a tam je tzv. letnit. Kvetou od konce května až června do konce léta až září bílými nebo růžovými květy. S klesajícími podzimními teplotami začnou šťavelům pěstovaným venku žloutnout listy a rostliny se začnou zatahovat do podzemních hlízek. V tu chvíli omezte zálivku a ukončete přihnojování. Jelikož nejde o mrazuvzdorné rostliny, je třeba je po letním pobytu venku přenést na zimu zpět do interiéru. 

Potřebuje, nebo nepotřebuje šťavel vegetační klid?

Šťavely je sice možné pěstovat celoročně v interiéru při teplotách okolo 20 °C, časem však může dojít k vyčerpání rostlin. Proto byste je měli po sezoně nechat zatáhnout a odpočinout. Hlízky uskladněte v suché, chladné, ale mrazuprosté místnosti (5 °C) a na jaře (v dubnu) je vysaďte do čerstvé půdy. 

Rostliny, které jste v zimě koupili nebo dostali jako dárek, ponechte do jara v teplém pokoji. Pak je přesaďte do větší nádoby a na léto přeneste ven. Na podzim pak najeďte na každoroční cyklus zatahování rostlin a přezimování hlízek. Před uskladněním si můžete šťavely také namnožit oddělením případných dceřiných hlízek (tzv. brut), které se na jaře (stejně jako ty mateřské) vysazují do nové půdy. 

Kdy a jak přesazovat pokojové rostliny

www.nkz.cz

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada