V červnu a červenci se stračka (Delphinium) tyčí až do výšky dvou metrů. Na dlouhých lodyhách se v hustém vzpřímeném hroznu řadí květ za květem a jejich charakteristické, směrem dolů stočené ostruhy téměř nejsou vidět. Barvy květů určuje zářivě modrá ve všech představitelných odstínech, někdy s očkem uprostřed. K nim se přidružují decentní růžová a čistě bílá.
Dlouhověké stračky se dožijí i více než deseti let
Sortiment straček je na první pohled nepřehledný. Mezi vytrvalými odrůdami, které vám mohou dělat radost po mnoho let, se objevují i krátkověké, které často churaví už po první zimě.
Abyste si ušetřili zklamání, vyplatí se při koupi stračky podrobně prostudovat etiketu. Dlouhověké stračky vysoké 120 až 200 cm naleznete mezi hybridy ze skupiny Elatum: patří sem například Foersterovy klasické odrůdy, jako ’Augenweide’ ve světle modré nebo ’Finsteraarhorn’ v tmavě fialové barvě. Když vysoké odrůdy ještě před rozkvetením podepřete drátěným kruhem, zamezíte zlomení stonků. Na ideálním stanovišti se mohou tyto rostliny dožít i deseti let. Vitalitu i chuť kvést si zachovají, když je po čtyřech či pěti letech přesadíte a při této příležitosti rozdělíte.
Skvělým doplňkem k hybridům ze skupiny Elatum jsou mladé odrůdy ze sérií New Millenium (160 cm vysoké) a Guardian (80 až 100 cm). Oceníte na nich bohatá květenství, která se dobře vyjímají ve váze.
Dlouhověké stračky se dožijí i více než deseti let, krátkověké zase vyniknou hustým květenstvím.
Krátkověké stračky vyniknou hustým květenstvím
Krátkověké stračky, jako skupina Pacific, si však také zaslouží místo v trvalkovém záhonu. Sice je už za dva až tři roky po nádheře, to ale hravě vynahradí hustá květenství. Při výšce 160 až 180 cm vyžadují oporu. Rovněž krátkověká série Magic Fountain zůstává s maximální výškou 80 cm kompaktní a přiměřeně stabilní. Stračky z těchto skupin jsou často k dostání jako pestrá směs odrůd.
Stračka potřebuje slunce, vlhkou půdu a živiny
Na stanoviště má stračka obecně vysoké nároky. Nejdůležitější je plně osluněný záhon s nevysychavou půdou bohatou na humus. Před vysazením stračky zapracujte do půdy hodně kompostu – to zvýší schopnost půdy zadržovat vodu a usnadní zalévání.
Pozitivní účinek mají také kompaktní trvalky v sousedství, které zastíní patu stračky. Dokud jsou ještě malé, pomůže vrstva mulče nebo štěpky. Pro bohaté kvetení vyžaduje stračka velké množství živin ve formě komplexního hnojiva nebo rohové moučky. Dávky hnojiv aplikujte v březnu, a ještě jednou po zastřihnutí prvních květů v létě. Čerstvé výhony je nutné ochránit před slimáky.
Stračky patří mezi pěstiteli k nejoblíbenějším trvalkám, a to i přes své nároky – potřebují plně osluněný záhon s nevysychavou půdou bohatou na živiny.
Nesázejte stračky blízko sebe, hrozí jim padlí
Na velké záhony ve venkovském stylu, ale také na moderní rabata s omezeným spektrem výrazných kvetoucích rostlin jsou vysoké stračky vynikající. S ohledem na výšku mají vyhrazené místo v zadní části záhonu. Nevysazujte je blízko sebe: po dešti pak špatně osychají, což bývá příčinou napadení padlím. Kompaktní odrůdy hrají hlavní roli v malých záhonech.
Stračky kombinujte se statnými rostlinami
Díky nevtíravým barvám lze stračky kombinovat s mnoha kvetoucími rostlinami. Aby rozdíl ve velikosti nebyl tak zásadní, vyberte k vysokým stračkám statné sousedy. Vhodné trvalky s výškou přibližně 60 až 100 cm a podobným obdobím kvetení jsou řebříček (Achillea), turan (Erigeron) nebo kopretina (Leucanthemum). Působivý rámec vytvoří rovněž okrasné trávy, jako třtina (Calamagrostis) nebo kavyl (Stipa).
Nízké stračky s výškou kolem jednoho metru se harmonicky včlení mezi kompaktní doprovodné rostliny (do 50 cm), například kontryhel (Alchemilla), kakost (Geranium) nebo krásnoočko (Coreopsis). Tak zůstanou svícovitá květenství viditelná v celé délce, zatímco méně atraktivní pata rostliny bude zakrytá.
Druhé kvetení straček vyvoláte zastřihnutím
Jedna z nejkrásnějších vlastností dlouhověkých straček (skupiny Elatum a Belladonna) je jejich schopnost na podzim podruhé vykvést. Aby se to stalo, musíte rostlinu hned po prvním kvetení v létě zastřihnout. To ji přiměje, aby znovu vyrašila, a zůstává jí dost času nasadit na druhý květ na podzim. Nezastřihujte však rostlinu příliš nízko, jinak se může do dutých stonků dostat vlhkost a začnou hnít. Následkem toho rostlina odumře. Ideální výška pro zastřihnutí je 20 až 30 cm nad zemí.
Aby měla stračka dost sil k druhému kvetení, potřebuje také další dávku živin. Po zpětném řezu se proto doporučuje zapracovat do půdy minerální hnojivo s vysokým obsahem fosforu.