Stromy a keře tvoří kostru zahrady. Většina z nich se dožívá věku mnoha desetiletí a rozvíjí se do krásy. To jsou dobré důvody, proč nové dřeviny pečlivě vybírat a myslet při tom na budoucnost. Stojí tedy za to se zamyslet nad tím, které druhy se nejlépe vyrovnají s letními vedry, s nimiž lze do budoucna počítat.
Stromy, které dobře zvládají horko a sucho
Hnědé smrky, holé vrby, mezery v zeravovém plotu: leckde jsou zřetelné projevy toho, jak zejména stromy a keře trpí extrémním počasím. Očividně však ne všechny druhy: ambroň a zmarlika (neboli Jidášův strom), ale i habrový živý plot zvládají horko a sucho poměrně dobře. Z domácích druhů obstojí například javor babyka, habr obecný, jeřáb břek a dřín obecný.
Proč je u nás málo původních druhů dřevin
Sortiment je přehledný, což souvisí i s tím, že ve střední Evropě máme relativně nízký počet původních druhů stromů – ve srovnání s podobnými klimatickými oblastmi na Dálném východě a v Severní Americe.
Důvod pro tuto „druhovou chudobu“ je třeba hledat před několika tisíci lety: během ledových dob se totiž mnoho druhů nestáhlo na jih, protože jim jako překážka stály v cestě Alpy, a tak vyhynuly. V Severní Americe a v částech Asie naopak přežilo výrazně víc druhů.
Modré až fialové květy paulovnie (Paulownia) na jaře nelze přehlédnout. Pozor, tento rychle rostoucí strom může dosáhnout výšky přes 12 m, potřebuje proto odpovídající místo.
Foto: Shutterstock
Nepůvodní teplomilné druhy v zimě chraňte
A odtud také pocházejí mnohé z našich nejcennějších zahradních stromů, jako šácholany (magnólie) nebo paulovnie, a spolu s nimi četné méně známé druhy, jako habrovec nebo abélie, které jsou rovněž atraktivní a odolné vůči klimatickým extrémům.
Mnohé z těchto klimaticky odolných stromů pocházejí z teplejších oblastí. To má často za následek citlivost vůči chladu. V drsnějších polohách, například v pohraničních horách, je proto lepší si pukol nebo albízii odříct. Občasné poškození mrazem většina druhů překoná schopností znovu obrazit. Mladé stromy byste však měli před zimou ochránit.
Po výsadbě zalévejte stromy dva až tři roky
Pokud sázíte na jaře, mějte na paměti: i dřeviny odolné vůči suchu musí nejdřív zakořenit. Proto je zalijte nejen při výsadbě, ale důkladně zavlažujte také v obdobích sucha první dva až tři roky po vysazení.