Tlustice (Crassula) je oblíbenou sukulentní rostlinou, která se snadno pěstuje, a nachází se proto v mnoha domácnostech. Její baculaté listy připomínají tvarem trochu mince, a možná i z toho důvodu se o tlustici traduje, že má svému pěstiteli přinést bohatství. (To se mimochodem říká o mnoha rostlinách, např. o pilee neboli palačinkové rostlině.) Kromě toho má přivolávat klid, štěstí a úspěch všeho druhu. Pokud je na tom něco pravdy, možná byste si měli tlustici pořídit, nebo si namnožit.
Jaro je k množení tlustic ideální, protože tehdy nastává čas na jejich tvarování a je tedy možné získat spoustu rostlinného materiálu. V úvahu připadá jak množení řízky stonkovými, tak listovými. Oba postupy jsou jednoduché a většinou úspěšné.
Ránu po odlomení řízku tlustice nechte zaschnout
Množení tlustice stonkovými řízky můžete provádět jak na jaře, tak v létě. Najděte si na rostlině vhodnou větvičku, která z rostliny třeba vyčnívá nebo je na místě, kde po jejím odstranění nevznikne velké prázdné nebo holé místo. Tu pak odstřihněte nebo jemně odlomte a nechte na vzduchu jeden až dva dny, aby místo odlomení zaschlo.
Dolní konec stonku pak vložte do vody a po vytvoření kořenů, přesaďte rostlinu do půdy v květináči. Možností je řízek také rovnou vysadit do vlhkého substrátu k pěstování sukulentů, a po zakořenění můžete už libovolně přesazovat.
Listy tlustice zasaďte odlomenou stranou dolů
K množení tlustice pomocí listů si jich několik odlomte, ale pokud možno tak, aby jejich ztráta rostlinu nehyzdila. A opět je nechte několik dnů na vzduchu, aby rána po jejich odlomení stihla zaschnout.
Listy pak asi do poloviny své výšky zasaďte do vlhké směsi půdy a písku (substrátu pro sukulenty), a to špičatou stranou (tou odlomenou) dolů. Rostliny pomocí rozprašovače mírně zalijte a postavte na světlé a teplé místo. Další zalití si naplánujte nejdříve za týden. Listy tlustice brzy zakoření a vyrostou z nich mladé rostlinky, které budete moci rozdat svým přátelům, aby i oni byli šťastnější.
Zdroj: autorský článek