Pomalu se nám blíží období, kdy balkony a terasy ožijí ruchem při vysazování a pěstování všech možných truhlíkových květin. Ať už dáváte každoročně přednost svým oblíbeným a osvědčeným balkonovkám nebo náležíte spíše do skupiny velkých experimentátorů, máme pro vás 10 tipů na květiny, se kterými nešlápnete vedle.
1. Pelargonie neboli muškáty (Pelargonium)
- Tradiční květiny pro slunné balkony
Dlouhobobě nejoblíbenější mezi balkonovými květinami, pelargonie neboli muškáty, můžete pěstovat na jižně nebo východně orientovaných balkonech. Milují slunce a pravidelnou zálivku i přihnojování. Pozor však na tolik oblíbené samozavlažovací truhlíky, ve kterých by mohlo dojít k zahnívání kořenů, na které jsou pelargonie dost choulostivé. Pěstovat můžete velkokvěté i převislé muškáty, ale v nabídce zahradnictví najdete i pelargonie, jejichž listy voní po citronech.
2. Petúnie a surfínie (Petunia)
- Nadšeně si lebedí na slunci
I petunie i drobnokvěté surfinie bývají náchylné k zahnívání kořenů, přesto se jim v samozavlažovacích truhlících překvapivě daří velmi dobře. Milují slunce i světlý polostín a vyžadují pravidelné přihnojování, potřebují dostatek vápníku a hořčíku. Petúnie milují horké léto, déšť jim poškozuje křehké květy.
3. Verbeny (Verbena)
- Vyžadují dostatek slunce i vláhy
Ideální rostliny pro samozavlažovací truhlíky mají vysokou potřebu vody a vyhovuje jim hnojivo s dostatkem fosforu. Pokud chcete prodloužit jejich dobu kvetení co nejvíce, nezapomínejte na pravidelné vyštipování odkvetlých květů.
4. Vějířovky (Scaevola)
- Zvládají sálavé slunce i větrné počasí
Odolná a nenáročná balkonová rostlina s něžnými květy, která dobře zvládá občasné přeschnutí substrátu. Určitě mnohem lépe než přemokření. Vějířovka potřebuje jednou týdně přihnojit, zato ji nemusíte oštipovat od zvadlých květů. Je tzv. samočistící.
5. Lobelky (Lobelia)
- Potřebují dostatek slunce a živin
Balkonovka s velmi jemným olistěním i květem nemá ráda déšť a přemokření, ale vyžaduje zálivku přiměřenou a pravidelnou. Ke zdárnému růstu i kvetení potřebuje hodně slunce, světla a dobře propustnou půdu.
6. Bakopy (Bacopa)
- Zvládnou umístění na slunci i v polostínu
Velkou výhodou bakopy je její samočistící schopnost. Odkvetlé květy nemusíte odstraňovat. Vyžaduje umístění na slunci či v polostínu a dostatek vody i přihnojování. Substrát nesmí nikdy vyschnout. Pak vám bakopa pokvete neúnavně po celé léto.
7. Hledíkovka (Nemesis)
- Vyžaduje hodně vody a polostín
Nesnáší průvan, proto pro hledíkovku vyberte chráněné místo před větrem, Je vhodná do samozavlažovacích truhlíků, vyžaduje vysokou zálivku, nesnáší přeschnutí substrátu.
8. Maceška
- Zvládne umístění na slunci i ve stínu
Nenáročné macešky můžete pěstovat nejen od jara do podzimu, ale pokud bude jen mírná zima, pak i po celý rok. Macešky vyžadují odstraňování odkvetlých květů.
9. Fuchsie (Fuchsia)
- Pěkně kvetou v polostínu i ve stínu
Typické balkonovky pro zastíněná místa a balkony, orientované k severu. Dnes však jsou i nové kultivary, které zvládají i umístění na slunci. Vyžadují kyselejší půdu a přiměřenou zálivku, nikdy ne přemokření. Potřebují přihnojování i dvakrát za týden.
10. Begonie a ledovky (Begonia)
- Báječné květiny pro stinné balkony
Velkokvěté begonie a drobnokvěté ledovky snesou umístění ve stínu, naopak příliš mnoho slunečních paprsků jim škodí. Vyžadují pravidelnou, ale slabší zálivku a občasné přihnojení. Nejsou vhodné do samozavlažovacích truhlíků.
Zdroj: autorský článek