Jak to udělat? Kombinací několika opatření se snažte neponechávat půdu na zahradě nezakrytou, protože ji tak vystavujete nejen teplu, ale i větru, a připravujete ji zbytečně o vodu.
Zapojený trvalý porost a patrovitá výsadba
Vzniku mezer a odhalení půdy zabráníte správnou hustotou vysazovaných rostlin. Neznamená to sázet víc nahusto, ale tak aby se dospělé rostliny navzájem svými konci lehce dotýkaly. V prvních třech letech (možná i víc), než dorostou trvalky do finální velikosti, bude proto prostor mezi nimi nutné mulčovat, později už půdu pod sebou zakryjí rostliny samy.
Účinek zapojeného porostu navíc znásobíte, když nenecháte vše jen na jedné vrstvě rostlin, ale vytvoříte jich hned několik. Více vrstev neboli pater rostlin – bylinné, keřové a stromové patro – znamená totiž více stínu a více izolace pro půdu v době sucha. Vzduch v okolí patrovité výsadby je navíc vlhčí a chladnější (důležité jsou v tomto ohledu hlavně stromy).
Nahraďte trávník trvalkami, keři nebo loukou
Při výběru konkrétních trvalek, keřů a stromů vycházejte vždy z podmínek daného místa (poloha, půda, vláha, oslunění), ale také z jejich vzájemné kompatibility. Při výběru rostlin na suchou zahradu volte tedy takové rostliny, které nemají na vláhu přílišné požadavky (jsou suchomilné).
Zároveň se postupně „zbavte“ porostů, které jsou na vodu naopak náročné. Jedním takovým je například trávník. Nahradit ho mohou výsadby dřevin a trvalek, mezi nimiž bude možné procházet, nebo třeba vysokostébelná louka.