Trvalkou sezony 2022 byla zvolena podzimní sasanka. Nechybí vám v zahradě?

Podzimní sasanky jsou stejně jako jejich jarní příbuzné k nepřehlédnutí. Vytvářejí totiž trsy vysoké 60 až 120 cm, přičemž spodní část tvoří přízemní růžice listů s dlouhými řapíky a do výšky ční jen květní stonky. Kvést mohou podzimní sasanky poloplnými nebo plnými květy v bílé, růžové až téměř karmínové barvě. 

Krátkověké trvalky rostou v záhonu jen pár let. Namnožte si je proto včas

www.nkz.cz

Podzimní sasanky: dlouhověké trvalky z Číny 

Podzimní sasanky pocházejí z Číny a do Evropy se dostaly na začátku 19. stol. Známá je především sasanka hupehenská označovaná také jako japonská (A. hupehensis, syn. A. japonica). Ta rozkvétá někdy už v srpnu a je schopna kvést až do října, resp. do prvních mrazíků. Její květy měří asi 5 cm a je pro ně typický zlatožlutý střed.  

Druhou skupinou podzimních sasanek je Anemone x hybrida – bujně rostoucí trvalky s výraznými a na spodní straně bíle ochlupenými listy. 

Sasankovky uvítají polostín a vlhkou půdu

Podzimní sasanky mají rády polostín nebo toulavý stín a propustnou vlhkou půdu, spíše kyselou a s dostatkem humusu. Nejlépe se jim proto daří na okrajích stromových výsadeb, kde je vlhko, ale zároveň i světlo. Při pěstování na slunci je nutné udržovat půdu stále vlhkou.  

V záhonech se sasanky dobře kombinují třeba s kapradinami, květem je doplní i na podzim kvetoucí ploštičník nebo oměj. Na stinných místech dobře ladí s bohyškami nebo dlužichami, na slunci s krvavcem nebo sporýšem argentinským. Rostliny se šíří podzemními výběžky. 

Klíčem k pěknému záhonu trvalek je výběr vhodných rostlin a jejich kombinace

www.nkz.cz

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada