Pokud si myslíte, že si vysadíte na záhon trvalky a máte hotovo, jste na omylu. Trvalky natrvalo jsou mýtus. Možná za to může jejich označení – ačkoli navozuje dojem něčeho trvalého, rostliny vydrží na daném místě růst několik let (za minimální dobu se přitom považují tři roky). Trvalky tak mohou být krátkověké, středněvěké nebo dlouhověké.
Co ovlivňuje životnost trvalek
Trvalost trvalek ovlivňuje hned několik věcí. Předně záleží na zvolené rostlině, jejím druhu a odrůdě, resp. na jejích nárocích a vlastnostech. Důležité jsou ale i podmínky, které zahrada vysazeným rostlinám nabízí – oslunění, půda a její vlhkost, živiny... Vysadíte-li si do slunné a suché zahrady vlhkomilné trvalky, moc dlouho vám nevydrží. Vliv má samozřejmě i vaše péče (od přípravy záhonu po pravidelnou údržbu) a povětrnostní podmínky v daném roce, zvláště v zimě.
Trvalky, které nepřežijí zimu
Chcete-li předejít zklamání, dohledejte si předem informace o zvažovaných rostlinách. Zaměřte se ale spíš na českou literaturu a zdroje a nákup realizujte ideálně v českých trvalkových školkách. Důvod je jednoduchý – řada zahradnictví nakupuje rostliny v zahraničí (kde mohou panovat jiné klimatické podmínky) a u nás rostliny pouze dopěstovávají. Na nádobě či květináči pak najdete údaj, že se jedná o trvalku, ale už ne informaci, že u nás přezimuje nespolehlivě.
Krátkověkost vs. dlouhověkost
Hranice mezi trvalostí jednotlivých trvalek se stanovuje těžko. Obecně se ale za krátkověké považují takové druhy, které zvládnou na záhonu 3 až 4 roky. Za středně trvalé se označují rostliny dožívající se 5 až 8 let a za dlouhověké 9 let a déle.
Nejednoznačná krátkověkost
Zajímavé je, že krátkověkost některých rostlin není tak úplně jednoznačná. Zatímco u některých druhů je daná geneticky, a tudíž neměnná, jiné mohou prospívat několik let, dokud nepřijde příliš mrazivá (nebo mokrá) zima. Pro další je limitem prostor – jakmile narazí na hranice či bariéru, začínají stárnout a odumírat. Jinak se mohou také chovat samostatně vysazené rostliny a rostliny vytvářející souvislý porost... S různou vytrvalostí je přitom možné se setkat i uvnitř jednoho rodu. Krásnoočko velkokvěté si tak můžete pořídit jako trvalku, ale i jako letničkovou odrůdu.
Jak si udržet krátkověké trvalky
Pokud si tedy chcete krátkověké trvalky na záhonu udržet, musíte proto něco udělat. Pomineme-li jejich opakovaný nákup a dosazování rostlin, nabízí se množení. Ohlídejte si proto dozrávání semen a podle druhu trvalky buď nechte přesev na rostlině, nebo semena skliďte a zjara vysejte, případně si z nich rostliny sami předpěstujte. Nezapomeňte ale, že jde o generativní množení rostlin, tzn. že potomci se mohou od mateřských rostlin lišit. Chcete-li si zachovat danou odrůdu můžete trvalku množit vegetativně, a to buď dělením, hřížením nebo řízkováním.
Podívejte se, jak proměnit nevzhlednou nástavbu v čistý a vzdušný prostor