Co je vánoční kaktus a jak ho přesazovat?
Vánoční kaktus (Schlumbergera truncata), tak jak jej dnes zakoupíme, vznikl křížením původního druhu vánočního kaktusu (Zygocactus truncatus) a druhu Schlumbergera russeliana. Oba druhy rostou jako epifyty na stromech v brazilském pohoří nedaleko Rio de Janeira v nadmořské výšce od 900 do 1400 m. Většina kříženců přitom kvete v barvě bílé, červené, růžové a fialové, ale někteří šťastlivci pěstují i žlutě kvetoucí kultivar ´Gold Charm´. Každopádně hlavním obdobím květu u vánočního kaktusu je zima, v období Vánoc, ale není ničím výjimečným, že si občas vykvete i během roku. Právě z toho důvodu se někdy plete se svým příbuzným velikonočním kaktusem.
Vánoční kaktus potřebuje pravidelnou zálivku
Ačkoliv jeho druhové jméno naznačuje, že se jedná o na vodu nenáročnou rostlinu, protože žádný kaktus vodu přece nevyžaduje, tak právě ten vánoční je velká výjimka. Jelikož se totiž jedná o rostlinu, která má článkované tělo, a navíc roste v pralesích, kde je vlhko a teplo, vyžaduje stejné podmínky i u vás doma. Vánoční kaktus nenechávejte nikdy bez vody, zalévejte ho stejně pravidelně, jako ostatní pokojové rostliny, a nevystavujte ho chladu. Kromě toho ocení pravidelné rosení a miluje, když ho přes léto, zhruba do září, umístíte na polostinné místo v zahradě.
Vánoční kaktus netrápí škůdci
Aby byl vánoční kaktus napaden nějakou chorobou či škůdcem, se nestává tak často, spíše výjimečně a většinou v době, kdy je rostlina nějakým způsobem oslabena, například nedostatečnou výživou, závlahou nebo přesazením v nevhodnou dobu. To, co nás u vánočního kaktusu trápí, je, že mu opadávají poupata, což je způsobeno nevhodnou zálivkou, nedostatkem světla a jeho přenášením v bytě z místa na místo.
Kdy a jak vánoční kaktus přesazovat
U kaktusů obecně platí, že se přesazují na jaře, tedy v době, kdy se zakládají květy. U vánočního kaktusu je to ale jinak, ten přesazujeme vždy po ukončení kvetení a vadnutí květů, a to buď koncem zimy, nebo na začátku jara. Nikdy ho nesmíte přesazovat v době, kdy aktivně kvete. Vánoční kaktus ale nepatří k těm rostlinám, které by vyžadovaly časté přesazování, spíše naopak. Miluje, pokud je, stejně jako třeba klívie, v květináči tak nahusto, až kořeny lezou z otvorů ven. Takový stav nastává zhruba za 3 až 4 roky, rostlina je bez energie, málo nebo vůbec nekvete. Až v této chvíli je ten správný čas jej přesadit do nového květináče.
Jak vánoční kaktus přesadit
Zásadní věcí je výběr dostatečně velké nádoby, a hlavně vhodného substrátu. Ten byste si samozřejmě mohli namíchat doma sami, ale mnohem praktičtější asi bude, pokud si v zahradnictví zakoupíte speciálně upravený substrát pro kaktusy a bromélie. Kaktusy vyžadují propustnou a lehkou půdu, tedy dostatek písku. Co se týče nádoby, musí být samozřejmě větší než ta původní.
Na tohle si dejte při přesazování pozor
Máte-li zakoupenou nádobu, ještě jednou se ujistěte, zda má na dně drenážní otvory, kudy bude odtékat přebytečná voda. Ačkoliv je vánoční kaktus nadšený, je-li pravidelně zavlažován, bude-li mít kořeny ve vodě, brzy vám odumře. Do nového květináče přesaďte kaktus tak, aby byl asi 2,5 cm pod okrajem květináče. Substrát okolo dobře přimáčkněte nebo s květináčem párkrát poklepte, abyste zničily případné vzduchové kapsy, které by dělaly v budoucnu neplechu, a mírně zalijte. Nově přesazený kaktus nedávejte na přímé světlo, ale minimálně na tři dny ho umístěte do stínu, aby se rostlina zbytečně nevysilovala transpirací a nedošlo k popálení listů.
O autorce: Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.