Venkovní ibišek pokvete celé léto: dodržte zásady při jeho pěstování a těšte se z keře plného obrovských květů

Mezi nejčastěji pěstované druhy venkovních ibišků patří ibišek syrský (Hibiscus syriacus), který má mnoho různobarevných kultivarů. Keř dorůstá až do výšky 3 metrů a šířky 1,5 metru, s čímž počítejte zejména v případě, že ho chcete vysadit mezi ostatní keře. Ibišky kvetou od července do září s tím, že poskytneme-li mu dostatečnou péči, z jeho květů se těšíme opravdu dlouho.

Ibišek v nádobě
Info ikona

Ibišky lze bez problémů pěstovat i v nádobě, stačí jen zvolit vhodný kultivar

Ibišek využijete i v kuchyni

Navštívíte-li Havaj či jihovýchodní Asii, můžete být obdarováni věncem, tvořeným například z květů ibišku, případně vám s pomocí jeho květů vyzdobí váš příbytek. Z tohoto důvodu se mu také někdy říká Havajská květina. Květy ibišku se využívají na přípravu čajů, limonád nebo jako dekorace na různé dezerty a jiné dobroty.

Jak pěstovat venkovní ibišek

Nejvhodnější umístění pro ibišek je slunné stanoviště, nicméně poroste i v polostínu, kde ale bude kvést mnohem méně. Při zálivce ibišků buďte opatrní, nemá totiž rád přemokření. Máte-li na zahradě jílovité a těžké půdy, před výsadbou musíte ibiškům zajistit dostatečnou drenáž pro odtok přebytečné vody. Jestliže se voda hromadí v blízkosti kořenů, dochází k jejich uhnívání a postupnému odumření celé rostliny.

Nádherné obří květy jako talíře! Vysaďte si ibišek bahenní, velmi výraznou a vyjímečnou trvalku

www.nkz.cz

Čím hnojit ibišek

Ibišky vytváří velké množství květů, aby kvetly co nejvíce a nejdéle, vyžadují dostatek živin a to v intervalu jednou za čtrnáct dnů. Skutečnost, že ibišek trpí nedostatkem živin, poznáte tak, že málo kvete a jeho listy nejsou svěže zelené, ale vybledlé. Během letní sezóny vyžaduje ibišek hlavně dostatek draslíku. Pozor si dejte na přehnojení fosforem, kdy rostliny místo květů tvoří mnoho jemných lístků. Nechcete-li ponechat nic náhodě, v zahradnictví lze zakoupit hnojiva přímo na ibišky, kde je vyvážený poměr jednotlivých prvků.

Angrešt a josta: Jak je prořezat, aby vám i za rok daly spoustu plodů? Dodržte přesný postup, ať je nezničíte

www.nkz.cz

Ibišky milují vařenou vodu z brambor nebo droždí

Toto ekologické, přírodní hnojivo znaly už naše babičky a lze ho použít na všechny rostliny, i ty pokojové. Zkrátka až budete vařit brambory, vodu nesolte a nevylévejte. Nechte ji vychladnout a zalijte jí rostliny. Dodáte jim hořčík a draslík a zároveň posílíte obranyschopnost rostliny vůči nežádoucím chorobám. Výborné hnojivo si můžete vyrobit také z droždí, kdy jednu kostku droždí rozmícháte v jednom litru horké vody. Jakmile se droždí rozpustí, nechejte vychladnout a zalijte jí rostliny.

Jak se starat o ibišek

Stejně jako u ostatních rostlin, nezapomeňte ani u ibišků odstraňovat odkvetlé květy. Pokud tak totiž neučiníte, rostlina veškerou energii vloží do tvorby plodů, což jsou tobolky se semeny a na tvorbu květů už jí žádná energie nezbyde. Pokvete tak stále méně a méně, až přestane úplně.

Ibišek syrský kvete do podzimu, tvaruje se proto zjara

www.nkz.cz

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada