Venkovské plamenky pro každou zahradu: vyberte si takové druhy nebo odrůdy, které vám pokvetou celé léto

Vrcholová latnatá květenství, jednoduché listy, vzpřímený růst – na první pohled nic zvláštního. Ale právě v jednoduchosti tkví zvláštní půvab této venkovské krásky. Další kladné body: plamenky jsou nenáročné a odolné – zkrátka bezproblémové rostliny. 

Plamenka latnatá
Info ikona

Plamenka latnatá vynikne spíše ve skupinové výsadbě, na jedno místo proto vysazujte vždy alespoň tři rostliny, které za čas vytvoří bohatě kvetoucí trsy.

Vybírat můžete z klasických i moderních odrůd plamenek

Nevyžadují zvláštní zacházení a lze je dobře kombinovat téměř s každou rostlinou. Plamenky přitom mají co nabídnout – například obrovské množství odrůd: od těch s růžovobílými květy, které připomínají malé větrníky, přes nápadné odrůdy se sytě růžovými a tmavě fialovými květy až po odrůdy s květy světle modrými a bílými, které zahradě ve večerních hodinách propůjčují poetickou atmosféru

Přes všechen nostalgický šarm, který oživuje vzpomínky na prázdniny u babičky na venkově, jsou však plamenky vysloveně moderní rostliny. O tom svědčí nové barvy květů, jako lososově červená a oranžová, které rozšiřují škálu, jež se kdysi omezovala jen na odstíny růžové, fialové a na bílou. Na výběr jsou také odrůdy dvoubarevné a odrůdy se zajímavou kresbou listů. Určitě nepřehlédnete plamenku latnatou ’Giltmine’ s dekorativními, zlatě lemovanými listy a nachovými květy. 

Vývoj plamenek je zřejmý rovněž ze vzrůstající odolnosti rostlin. Nové odrůdy jsou většinou mnohem rezistentnější k padlí, které dříve často značně kalilo radost z bohatých kulovitých květenství. 

Plamenka skvrnitá 'Natasha'
Info ikona

Plamenka skvrnitá 'Natasha' dorůstá do 80 cm a kvete během letních prázdnin. Vůči houbovým chorobám je odolnější než plamenka latnatá. 

Nejčastěji pěstovanou plamenkou je plamenka latnatá

Nejznámějším a nejčastěji pěstovaným druhem plamenek je – dnes stejně jako kdysi – plamenka latnatá (Phlox paniculata). V závislosti na odrůdě kvetou plamenky latnaté od července do konce září. Většina z nich dosahuje výšky od 80 do 120 cm. V sortimentu se však najdou také trpaslíci i impozantní obři. Nachově fialová odrůda ’Wendy House’ patří se svou výškou 50 až 60 cm k nejmenším. Díky tomu je stabilní a dá se výtečně kombinovat s vyššími odrůdami. Na rozdíl od některých jiných odrůd s výraznými barvami květů neblednou její květy ani na plném slunci. 

Vysoké odrůdy, jako například ’Robert Poore’, dosahují výšky až 130 cm. Vysoké odrůdy se nejlépe uplatní v zadních partiích záhonů nebo – u kulatých záhonů – v jejich středu. S oblibou se zde kombinují se stračkami, diviznami a topolovkami

Plamenka širolistá
Info ikona

Na plamence širolisté je ceněný klasický vzhled, vitálnost a vyšší odolnost proti padlí i kořenovým háďátkům.

Plamenka latnatá nemá ráda přímé slunce, za sucha trpí padlím

Všechny plamenky latnaté mají rády světlá a nepříliš teplá stanoviště mimo dosah přímého slunce. Půda by měla být výživná, mírně vlhká a propustná. Za předpokladu, že plamenky latnaté budete pravidelně dostatečně zalévat, zvláště na jaře, budou však prospívat i na plném slunci. Pokud je vysadíte na příliš horké a suché místo, vzrůstá nebezpečí napadení padlím. Napadené rostliny seřízněte až u půdy a odstřižené části rostlin zničte. Odrůdy jako ’Prospero’ (světle fialová) snesou dokonce písčitou půdu a teplejší sušší stanoviště.

Plamenka skvrnitá slunce naopak miluje, vadí jí však sucho

Milovníkem slunce je plamenka skvrnitá (Phlox maculata). Na plném slunci nadchnou odrůdy jako růžovofialová ’Alpha’ s velkými latami květů a dlouhým kvetením, které trvá od července do září. Plamenky skvrnité jsou v porovnání s mnohými odrůdami plamenky latnaté podstatně odolnější k padlí a háďátkům, na sucho však reagují citlivě. 

Plamenka rozkladitá
Info ikona

Méně známá plamenka rozkladitá roste dobře na přistíněných místech pod stromy. Kvete během května, a to světle modrými květy, které voní.

Odolná plamenka širolistá zvládne sucho, stín i plné slunce

Pod stromy a keři se plamenky kromě sucha často musí vyrovnat i s konkurencí kořenů ostatních rostlin. Takové podmínky však nikterak neomezují plamenku širolistou (Phlox amplifolia). Prospívá na mnoha místech, ať už ve stínu, nebo na plném slunci, která jsou pro plamenky latnaté už nevhodná. Oba druhy jsou si podobné, takže laik může mít s jejich odlišením potíže. Odrůdy plamenky širolisté, jako růžová ’Winnetou’ nebo růžovofialová ’Minnehaha’, za plamenkami latnatými nikterak nezaostávají výškou, vůní květů ani bohatostí kvetení. 

Vonné plamenky do stínu, které na sebe v kvetení navazují

I další plamenky prospívají v polostínu a navíc mohou vydávat příjemnou vůni. Vyberte si takové, které na sebe budou při kvetení navazovat.

  • Plamenky rozkladité (Phlox divaricata) dosahují výšky 30 až 40 cm, kvetou už uprostřed dubna a dají se dobře kombinovat s rostlinami kvetoucími v předjaří, jako jsou talovíny, modřence nebo ladoňky. Při zajištění dostatečné půdní vlhkosti budou prospívat i na slunných místech. 
  • Když kvetení plamenek rozkladitých v květnu končí, začínají pro změnu kvést plamenky výběžkaté (Phlox stolonifera). Tento druh dosahující výšky 10 až 30 cm kvete do konce června. 
  • Od července do konce srpna přebírají štafetu již zmíněné 70 až 120 cm vysoké plamenky širolisté (Phlox amplifolia), které lze vysazovat dokonce poblíž dřevin.

Žádný z těchto tří druhů netrpí padlím. Po odkvětu rostliny seřízněte, aby nevkládaly zbytečně sílu do tvorby semen. Rostliny získané dělením mají lepší vlastnosti než ty ze semen. 

Unavené a málo kvetoucí trvalky povzbudíte rozdělením trsů a přesazením

www.nkz.cz

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada