Vícekmenné dřeviny se větví, resp. vytvářejí více kmenů už od země, a proto opticky lépe vyplní daný prostor, byť se jedná jen o jednu jedinou dřevinu. Zahrada vypadá bohatější a více zaplněná, než kdyby v ní rostl strom s jedním kmenem a vysoce nasazenou korunou. Prostor pod dřevinou a kolem ní díky obnaženým kmenům přitom zůstává volný pro podrost bylin nebo trav, možný je i anorganický mulč. Toho využívají zahradní architekti jak ve zmíněných malých zahradách, tak třeba na předzahrádkách nebo ve vnitrobloku, na dvorku apod. K přednostem těchto dřevin patří i skutečnost, že ve svém vícekmenné podobě vypadají přirozeně a vyvolávají pocit, že jste v přírodě.
Dřeviny s více kmeny můžete vidět nejen na zahradách, ale hojně rostou v parcích, vybrané odrůdy se využívají i na terasách či balkonech. Vícekmeny vytvářejí příjemný stín, a přitom působí vzdušným dojmem. Často se doplňují večerním nasvícením.
Kde nebo jak si pořídit vícekmen
Zatímco ale architekti kupují vícekmeny od velkoobchodníků, zahrádkář, který chce pořídit jeden strom občas narazí. Nabídka běžných zahradnictví bývá omezená, zvlášť pokud si chcete pořídit dřevinu, z jejíchž plodů budete mít užitek vy nebo alespoň ptactvo. Co dělat? Nezbývá než se obrnit trpělivostí a hledat, nebo si vícekmen z keře sami zapěstovat. Znamená to vybrat si keř, který je od země vhodně rozvětvený, nebo méně rozvětvený keř podpořit řezem k tvorbě vícero přízemních větví. Z těch pak do určité výšky odstranit všechny boční větve a také listy.
Možností je i výsadba několika stromků dohromady. Tento způsob využívají např. ovocnáři. Do jedné, ale o to větší výsadbové jámy, kterou následně vyplní kvalitní půdou s obsahem humusu, vysadí tři nebo čtyři stromky. Klíčový je určitý odklon stromků od sebe navzájem, aby do sebe v budoucnu nevrůstaly jejich koruny, a vzdálenost mezi kmínky – zhruba 30 cm.