Video: jak vybírat vánoční stromek v květináči. Rady, jak jej nezahubit

Jdete letos do živého v květináči? Tady jsou naše tipy, jak vybrat takový exemplář, co zvládne prosincový přesun ze zimy do tepla a naopak a na jaře se nechá rád přesadit do země nebo do většího květináče

1. Jaký vybrat druh stromečku

Nejoblíbenějšími stromečky jsou jedličky. Dobře vypadají, jsou méně pichlavé než smrčky (jako vánoční se nejčastěji prodává smrk stříbrný) a na rozdíl od boroviček i pěkně husté. Za krásu ale zaplatíte, jedličky stojí od 700 Kč výš, zatímco smrčky pořídíte už od 400 Kč. 

2. Jak vybrat stromek v květináči

Velikost stromečku je sice důležitá, protože vybíráte dominantu na Štědrý den, ale neměla by být jediným kritériem. Počítejte s tím, že stromky v květináči jsou menší než řezané, obvykle je prodejci nabízejí ve velikosti od 40 do 150 cm. Čím menší, tím levnější.

Než ale popadnete první exemplář, který vám padne do oka velikostí, ještě si ho pořádně prohlédněte. Ten, co bude zdobit váš domov, by neměl mít nikde žádná suchá místa, na první pohled musí působit vitálně a nezapomeňte zkontrolovat, zda je dobře zakořeněný. Šanci přežít má jen ten, který je v květináči od semínka. Nezřídka se ale setkáte i se stromečky, které byly ve volné půdě, před Vánoci je prodejci vyrýpli a přesadili do květináče. Takový stromek nemá moc šancí na přežití, změn je v rychlém sledu příliš a navíc nejspíš přišel přesazením o velkou část kořenů. Jak poznat, zda je v květináči chvíli nebo odmalička? Jednoduše: chyťte ho pevně za kmínek a zvedněte. Nejde ven z květináče? Pak je velká pravděpodobnost, že je vše v pořádku.

Podívejte se na video, ve kterém ukazujeme, jak stromeček v květináči vybírat:

 

3. Nezapomeňte na dostatečnou aklimatizaci

To nejhorší, co byste mohli svému novému kamarádovi udělat, je šoupnout ho hned po nákupu do obýváku a vánočně ho nazdobit. Dejte mu pár dní (ještě lépe pár týdnů) čas a na teplo ho zvykejte postupně. Ideálním mezistupněm je světlá nevytápěná chodba, sklep nebo garáž a až pak obývák.

4. Bez vody uschne

Zatímco řezaný stromeček můžete nechat na suchu, ten v květináči by vám to neodpustil. Sem tam mu dopřejte trochu vody přímo do květináče ke kořenům a nezapomeňte ho zalévat ani po Vánocích, až bude čekat na přesazení.

 

Vánoční kvíz: znáte naše české vánoční zvyky a tradice? Vyzkoušejte si své znalosti

www.nkz.cz

5. S přesazením nespěchejte

Jehličnanům trvá o něco déle než zakoření, a tak si s jejich přesazením dejte na čas. V původním květináči vydrží bez problému do března nebo dubna, až pak je přesuňte do země nebo jim dopřejte větší květináč. A jestli dopředu víte, že na zahradu ho sázet nechcete, možná by pro vás mohl být dobrou alternativou pronájem vánočního stromku v květináči.

O autorce:
Vystudovala marketing na zlínské Univerzitě Tomáše Bati, ale propadla psaní a zahradě, které věnuje téměř veškerý volný čas. Její vášní je hlavně zelenina, intuitivní zahradničení a pěstování všeho pokud možno přírodně. Ráda si piplá sazeničky od semínka, zkouší stále něco nového a zahradničení je pro ni relax i fitko pod širým nebem.

 

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada