Co potřebují vaše pokojovky v zimě: změňte způsob zálivky a zapomeňte na hnojení. Podívejte se na video

To ale neznamená, že bychom na péči o ně měli rezignovat. Jen je potřeba nabídnout jim něco trochu jiného než od jara do podzimu a trpělivě čekat na první jarní dny, se kterými ožijí i kvítka.

Jak se starat o pokojové rostliny v zimě? Tohle rozhodně dělejte

Jestli nechcete číst, podívejte se na video, kde jsem vám tipy v rychlosti shrnuli:

Dopřejte jim co nejvíc světla, ale pozor na průvan

Byť řada pokojových rostlin pochází z tropických pralesů, kde je světla pomálu, česká zima je pro ně z tohoto hlediska pohromou. Přestěhujte je proto na nejsvětlejší místo v bytě. Jen pozor na sluníčko. I to zimní dokáže přes okno pěkně pálit a vypálené fleky na listech si určitě nepřejete.

Nejvíc světla nejspíš najdete na některém z okenních parapetů. Pak je potřeba si dát pozor při větrání: průvan v mrazu je pro interiérové rostliny zbraní hromadného ničení. Relativně snadno je “ofoukne”, nastydnou a pojdou. Řešení je jednoduché: před každým větráním pokojovky přesuňte nebo větrejte přes vedlejší místnost, ať mrazivý vzduch nejde na kvítka přímo.

 

Pokojovky jsou tajnou fintou interiérových designérů, většina lidí ale netuší, jak s nimi pracovat

www.nkz.cz

Změňte způsob zálivky

I ty největší žíznivky budou vděčné, když v zimě zálivku trochu omezíte. Dejte si pozor, ať zaléváte opravdu až ve chvíli, kdy je vrchní vrstva substrátu vyschlá (tímto krokem předcházíte i napadení škůdci), případně přestaňte zalévat spodem a pouze roste listy rozprašovačem. Tí lidově řečeno zabijete dvě mouchy jednou ranou - dopřejete rostlině vláhu a zároveň zvlhčíte vzduch.

Zbavujte listy prachu

V zimě doma topíme, méně větráme a celkově tu trávíme víc času. Výsledkem je, že se v interiéru nachází mnohem víc prachu než v jiných částech roku. A tím trpí i pokojovky, na jejichž listech se po pár týdnech vytvoří vrstva prachu. Rostliny dýchají i přes listy, a tak je pro ně taková situace krajně nepříjemná.

Jednou za 14 dní vemte do ruky vlhký hadřík nebo ubrousek a listy otřete. Zbavíte je prachu, a také rychle odhalíte případné napadení škůdci. Těch je totiž v zimě habaděj, využívají toho, že jsou pokojovky v horší kondici než jindy v roce.

 

Tohle pokojovkám v zimě naopak nedělejte

Zapomeňte na hnojení rostlin

Hnojení v jakékoliv podobě je teď nežádoucí. Rostliny jsou ve fázi vegetačního klidu, spí, odpočívají a vůbec nejsou nastavené na růst. Po hnojivu by ze sebe sice dostaly maximum, na chvíli by vypadaly lépe, ale velmi rychle by se vyčerpaly. Teď je nechte odpočívat a hnojení si schovejte na jaro.

Nestěhujte je

Stěhování pokojovek je ještě větší zlo než větrání. Máme samozřejmě na mysli stěhování z bytu do bytu. Jestli vás teď čeká stěhování, naplánujte si přestěhování pokojovek na co nejteplejší den a pořádně je zabalte do novin. Ještě lepší by bylo počkat se stěhováním na jaro, ale chápeme, že to je trochu knížecí rada. V každém případě vězte, že teplotní šoky jim neprospějí a vaším cílem při stěhování v zimě je minimalizovat dopady.

O autorce:

Vystudovala marketing na zlínské Univerzitě Tomáše Bati, ale propadla psaní a zahradě, které věnuje téměř veškerý volný čas. Její vášní je hlavně zelenina, intuitivní zahradničení a pěstování všeho pokud možno přírodně. Ráda si piplá sazeničky od semínka, zkouší stále něco nového a zahradničení je pro ni relax i fitko pod širým nebem.

 

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada