Vistárie (Wistaria sp.) patří mezi oblíbené popínavé rostliny, které necháváme pnout po různých konstrukcích nebo jen po zdi a pne se až do výšky 12 metrů. Její obliba stoupá především díky jejím neskutečně nádherným a velkým květům, které se objevují na jaře a přitahují veškerou pozornost. Dlouhá hroznovitá květenství mohou být dlouhá až 50 cm. Jenže, pokud se vistárii u vás daří, a že se většinou daří, musíte jí dávat každým rokem jasně najevo, kdo je na zahradě pánem, jinak by vás mohlo hodně mrzet, že jste si ji na zahradu či k pergole vysadili.
Letní řez vistárie proveďte včas
Aby vám vistárie přinášela opravdu jen samou radost, naučte se ji každým rokem vždy nyní v létě prořezat. Pokud tak neučiníte, místo krásně tvarované dřeviny získáte jakousi změť divoce rostoucích a vzájemně propletených výhonů. Zastřihněte ji tedy dříve, než se rozroste a poškodí vše, co se v jejím okolí nachází, většinou to bývá okap, střecha nebo i celá pergola či loubí.
Jak vistárii řezat
Během léta nejpozději do konce září zakraťte všechny boční výhony na 20 až 30 cm. Díky tomu zpomalíte její růst, ale také podpoříte tvorbu poupat, které vykvetou příští rok. Na konci další zimy výhony znovu zastřihněte na dva až tři pupeny těsně nad bází.
Vistárii vysaďte na stabilní oporu
Pokud máte v plánu, vysadit vistárii k pergole, kterou určitě dokonale proroste, tak mějte na paměti jediné. Pergola nesmí být dřevěná, ale spíše kovová. A pokud ze dřeva, tak velmi stabilní, protože vistárii dokáže velmi rychle ztloustnout kmínek i větve, které se omotávají okolo dřevění konstrukce pergoly, a pokud není pergola z odolného materiálu, brzy tlaku větví vistárie podlehne a zlomí se. Vistárii tedy vždy zkroťte v jejím růstu pravidelným řezem, jen díky tomu vám totiž nezničí vše okolo.
Tyto druhy patří mezi nejkrásnější
Pokud byste hledali tu nejkrásnější vistárii, tak byste museli zamířit do Japonska, k městu Ashikaga, kde roste největší, 140 let stará vistárie Great Miracle Wistaria, která se rozrostla do plochy neuvěřitelných 2000 m2.
U nás se pěstují nejčastěji dva druhy vistárie, a to vistárie čínská (Wistaria sinensis) a vistárie květnatá (Wistaria floribunda). V zahradních centrech jsou k dostání i různí kříženci a nejvíce dominují kultivary v barvě modré, fialové a bílé. Asijské druhy kvetou na jaře, před nebo po olistění a japonské a americké druhy koncem léta. Vistárie můžete množit semeny, přičemž rychlejší je množení vegetativní pomocí řízků.
O autorce:
Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.