Vonné rostliny by neměly chybět na žádném balkoně. Pamatujte na to při plánování výsadby

Pro hrnkovou zahrádku na balkoně nebo terase jsou vůně nepostradatelným detailem. Tvorbu těkavých silic v listech a květech podporuje sluneční svit, proto se vůně rostlin nejintenzivněji rozvíjejí na slunných místech chráněných před větrem. Aromatické rostliny se zároveň nejlépe uplatní, když je umístíte k průchodům a místům k sezení. 

Vysaďte si na jaře chejr: potěší vás teplými barvami, medovou vůní i opylovači

www.nkz.cz

Vyberte rostliny, které voní v době, kdy balkon užíváte

Jako příjemné vnímáme škálu vůní od sladkých květinových přes svěží ovocné až po těžké orientální. Naše libé pocity jsou však jen náhodný vedlejší efekt – rostliny totiž svou vůní chtějí především přilákat opylující hmyz

Proto také zdaleka ne všechny vonné rostliny rozvíjejí své aroma během dne. Druhy, které o sobě dávají vědět v noci, jako „habešský mečík(Gladiolus murielae) či „noční flox(Zaluzianskya ovata ’Zulu Snowflake’), se zaměřují na můry a další hmyz, který je aktivní po soumraku. Pokud tedy chcete využívat terasu či balkon převážně večer, měli byste sáhnout právě po rostlinách, které voní v tuto denní dobu. 

Aromatické druhy vhodné do nádob a na balkon

Z kterých rostlin můžete vybírat? Například karmínově růžové květy hvozdíku sivého (Dianthus gratianopolitanus ’Eydangeri’) šíří v květnu a červnu typickou karafiátovou vůni. Zajímavou vůni vydávají nápadné sametově červené úbory krásenky tmavočervené (Cosmos atrosanguineus), které se objevují od června až do podzimu a voní po hořké čokoládě. Medově voní květy letničky tařicovky (Lobularia ‘Snow Princess’), která je díky převislému vzrůstu ideální volbou pro závěsné nádoby. Kvete od června. 

Vonné muškáty, jako odrůda ’Fruity’, zase patří k rostlinám, které lákají k pohlazení, protože jejich listy při doteku uvolňují jemné jablečné aroma. Listy muškátu ‘Concolor Lace’ ovšem voní po lískových oříšcích. Vonný je i muškát hlavatý (Pelargonium capitatum). Dorůstá výšky až 40 cm a jeho listy se dají využít do potpourri nebo vonných sáčků. Kvete v červenci a srpnu. 

Vůněmi ale nemusíte plýtvat: jeden či dva otočníky (Heliotropium) dokážou chráněné zákoutí prosytit jemnou vanilkovou vůní od června či července až do října. Dlouho kvete i křín Powellův (Crinum x powellii), jehož květy vydávají od července do září příjemně sladkou vůni. Květy „habešského mečíku“ (Gladiolus murielae) kolem sebe šíří silnou mandlovou vůni ve večerních hodinách od srpna do října. 

Vonné rostliny kombinujte s aromaticky neutrálními

Nic se ale nemá přehánět. Nápadně vonné rostliny kombinujte s neutrálními sousedy, protože směs vůní často působí nepříjemně a u citlivějších jedinců může vyvolat alergickou reakci nebo bolesti hlavy. Můžete také zkombinovat rostliny vonící ve dne s těmi, které rozvíjejí svou vůni navečer a v noci. 

Vysaďte si vonné letní cibuloviny

www.nkz.cz

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada