Tulipány (latinsky Tulipa) je možné rozdělit na zahradní a botanické. Ty první jsou šlechtěné, vysoké, velkokvěté, krásné a v množství odrůd, ty druhé jsou skromné, odolné, nenáročné, o trochu méně atraktivní, nízké, ale vděčné. A hlavně, jak už bylo řečeno, cibule botanických tulipánů se nemusejí vyndávat každý rok z půdy.
Co jsou to vlastně botanické tulipány
Jako botanické tulipány se označují původní (plané) druhy tulipánu, které rostly volně v přírodě, a z nichž byly časem vyšlechtěny dnešní zahradní druhy a odrůdy. Jde vlastně o předky současných tulipánů.
Botanické tulipány mají nižší vzrůst (kolem 20 cm) a jsou nejranější ze všech tulipánů (kvetou ve stejné době jako narcisy, tj. před zahradními tulipány). Jejich květy jsou menší, jednoduché (nikdy nejsou plnokvěté, ale mohou být mnohokvěté – více květů na jednom stonku), jednobarevné nebo dvoubarevné, často mají spíš hvězdicovitý tvar.
Dobře zvládají, když je na jednom místě ponecháte několik let bez přesazení cibulí. Jejich schopnost pravidelně kvést tím neutrpí. Přesazení po letech jim sice prospěje, cibule zesílí, ale není nutné. Botanické tulipány se často šíří i semeny.
Botanické tulipány rostou v záhonu i trávníku
Botanické tulipány se uplatní ve skalkách (nebo spíše ve zvlněném terénu s kameny – cibule se vysazují do hloubky cca 20 cm), v obrubě záhonů (často se vysazují pod půdopokryvné polštářovité trvalky, kterými snadno prorostou a které je po odkvětu a zatažení zase milosrdně skryjí), v trávníku, kolem cest, pod opadavými keři i v nádobách. Více vyniknou v menších skupinách. Nejsou ale vhodné k řezu a k rychlení.
Obvykle se botanické tulipány nepřihnojují, pokud je ale budete pěstovat v kombinaci s mělce kořenícími trvalkami nebo letničkami, bude se půda více vyčerpávat, a pak už je občasné přihnojení namístě.
Které tulipány patří k botanickým druhům
Nejčastěji pěstovanými „pravými“ botanickými tulipány jsou např. Tulipa batalinii, T. clusiana, T. eichleri, T. kolpakowskiana, T. montana, T. pulchella, T. sylvestris, T. tarda, T. turkestanica nebo T. urumiensis.
Kromě těchto opravdu malých tulipánů s malými květy se označení botanické tulipány používá i pro rostliny odvozené z „pravých“ botanických druhů, konkrétně pro tulipán Kafmannův (T. kaufmanniana), Fosterův (T. fosteriana), Greigův (T. greigii) a T. praestans, které byly rovněž nalezeny ve volné přírodě.