Malá hloubka misky znamená málo substrátu, který rychle vysychá. Materiál misky, třeba beton nebo pálená hlína, z nějž je miska vyrobena, může navíc z půdy odebírá vlhkost. Sukulentům tak teoreticky hrozí uschnutí a nádavkem i zasolení půdy. Jak je tedy pěstovat?
Sukulenty se suchu dokážou ubránit samy
Obranu proti suchu si vytvořily sukulentní rostliny samy: rostou hodně pomalu a vytvářejí ztlustlé stonky a listy, které jim slouží jako zásobárny vody a živin. Navíc hodně odnožují, čímž si zvyšují šanci na přežití. I za suchých podmínek tak vypadají sukulenty zdravě, díky slunci jsou barevnější, kvetou a plodí a jejich semena čekají na vhodnou příležitost k vyklíčení. Přesto je dobré se při jejich pěstování držet několika zásad.
Do misky sázejte sukulenty podobných nároků
Při sesazení několika sukulentů do jedné misky berte ohled na nároky jednotlivých druhů, které by měly být co nejpodobnější. Pomoci vám může i vzhled sukulentů, resp. skutečnost, jestli jde o sukulenty listové, stonkové, kořenové nebo kombinované.
Substrát pro sukulenty připravte chudý a písčitý
Substrát pro sukulentní rostliny připravte z písku a nepříliš živné půdy v poměru 1:1, nebo dokonce 2:1. Půda by měla být bez kořínků a semen plevelů a výsledného substrátu postačí jen tolik, kolik je potřeba k zakrytí kořenů a ke stabilitě rostlin.
Misku se sukulenty postavte na světlé místo
Pro jakékoli sukulenty platí – čím více světla, tím lépe. Pozor ale, světlo není synonymem pro slunce. Některé druhy uvítají během léta světlý polostín.
Sukulenty v misce zalévejte zhruba jednou týdně
Zálivku přizpůsobte konkrétním druhům a prostředí, v němž se sukulenty nacházejí. Během léta postačí stonkové zalít jednou za dva týdny, listové jednou týdně. Potřebu závlahy poznáte i podle povrchu rostlin – zkrabacený a sesychající signalizuje nedostatek vody, průsvitné listy ukazují na přemokření. Zprůsvitnění může být ovšem i důsledkem přemíry přímého slunce.
Pozor, sukulenty v misce nikdy nehnojte
Sukulenty nikdy nehnojte. Prospějete jim ale pravidelným letněním a správným zazimováním. K němu je nutná světlá místnost, v níž teplota nepřesáhne 15 °C, a velmi omezená zálivka.
Zasolení půdy v misce předejdete měkkou vodou
Zasolení půdy se nemusíte bát, pokud používáte k zálivce měkkou vodu. V případě, že se přesto na misce objeví bílé solné mapy, stačí rostliny přesadit do nového substrátu.
Zdroj: aktualizovaný autorský článek