Zásobní orgány jsou velmi důležité
Trvalky neboli pereny jsou vytrvalé rostliny, které na jednom stanovišti rostou více let. Z tohoto důvodu je také důležité jim dopřát potřebnou péči v podobě přípravy pozemku. Ten je třeba pečlivě odplevelit a vyhnojit, aby měly rostliny živiny do začátku. Nepříznivé podmínky trvalky přečkávají díky svým zásobním orgánům ukrytým v půdě, což většinou bývají hlízy, oddenky, ztlustlé kořeny atd. Tyto orgány bývají plné zásobní látky škrobu, a proto jsou velmi lákavé pro hladové zoubky hlodavců, kteří je na podzim vyhledávají a požírají.
Trvalky do všech zahrad i do nádob
Sortiment trvalek je velmi pestrý a tato skupina rostlin nalezne své uplatnění v každých podmínkách naší zahrady. Máme trvalky nejen do stínu, na plné slunce či do polostínu, ale také trvalky do zamokřených půd, na střešní zahrady či půdopokryvné, které nám nahrazují travnaté plochy tam, kde trávník nikdy neporoste. Trvalky jsou také oblíbené pro osázení hrobů, protože jsou nenáročné a často se spokojí s naší nepravidelnou péčí. Naprosto bez problémů můžete své oblíbené trvalky pěstovat také v nádobě či v truhlících na balkoně a terase a mít tak i ve městě alespoň kousek přírody na dosah ruky.
Pinzírováním získáte nádherné rostliny
Trvalky bývají statné rostliny a aby se vysoké druhy dobře rozvětvily a byly stabilnější, je dobré je zaštípnout, odborným termínem se tomuto úkonu říká pinzírování. V květnu, kdy jsou rostliny vysoké asi 30 cm, odstraníme u každého druhého výhony vzrostlý vrchol, který buď odstřihneme nůžkami nebo vyštípneme rukou. Pro tento způsob zapěstování jsou vhodné trvalky, které kvetou v létě a na podzim, takže například plaménka latnatá (phlox), záplevák, dračík, rozchodníkovce nebo vysoké podzimní astry. Pinzírování podpoří tvorbu květních pupenů a prodlouží kvetení rostlin. Zakrácené výhony totiž kvetou zhruba o dva až tři týdny později.
Co dalšího prodlouží kvetení u trvalek?
Samozřejmě chceme, aby naše oblíbená trvalka kvetla co možná nejdéle, a to se dá naštěstí zařídit. Kromě toho, že budete rostliny zaštipovat tak, jak jsme si vysvětlili, musíte vždy odstraňovat odkvetlé květy. Ačkoliv se to někdy může jevit jako nepříjemná činnost, věřte, že díky tomu, že odstraníte odkvetlý květ bude rostlina kvést znovu a déle. Nezačne totiž tvořit plody se semínky a tím má energii na další květy.
O autorce:
Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.