Pokud si myslíte, že zahrada vypadá přitažlivě jen na jaře a v létě, mýlíte se. Rostliny výrazného vzrůstu nebo se stálezelenými listy totiž obohacují zahradu i v chladném ročním období svými strukturami a propůjčí jí v závislosti na počasí zvláštní atmosféru.
Zahradní rostliny zajímavé po celý rok
Majitelům malých zahrad lze doporučit rostliny, které vypadají zajímavě po celý rok. Přitom je třeba myslet nejen na pěkné květy, ale také na růstovou formu a sezonní zajímavosti, jako barevné rašící výhony nebo podzimní zbarvení. Tato kritéria splňují například okrasná jabloň a javor šedý. Působivé jsou i břízy. Vysoké kmeny, sloupovité formy nebo štíhlé solitéry jsou pro malé plochy vhodnější než nízké dřeviny, protože je pod nimi místo k procházení nebo podsázení.
Důležitým tvůrčím prvkem jsou stálezelené strukturní rostliny, které přispívají k atraktivní kulise – a to celoročně. K nim patří například sloupový tis (Taxus), zimostráz (Buxus), cesmína (Ilex) a choisie (Choisya), které všechny dobře snášejí řez.
Zahradu v zimě oživí i odkvetlá květenství trvalek, jako třeba hortenzií.
Foto: Shutterstock
Vsaďte na barevné kůry i suché trávy
Atraktivní kombinace napomohou tomu, aby si v chladném ročním období zachovala příjemnou atmosféru i předzahrádka. Můžete vedle sebe vysadit různé svídy s barevnou kůrou a k nim přidat tmavou nebo svěží zeleň stálezelených dřevin, trvalek, trav či kapradin – díky tomu bude zima pestrá a veselá.
Nebojte se ani nepříliš známých rostlin, jako například masoplodu (Sarcococca), protože právě díky rozmanitosti druhů se dají vytvořit zajímavé kompozice. Doporučení si zaslouží i dřeviny s měděnou nebo bronzovou kůrou, jako javor šedý (Acer griseum), bříza Ermanova (Betula ermanii), bříza čínská (Betula albosinensis) nebo třešeň tibetská (Prunus serrula), které krásně ladí se suchými travami. Vnášejí do zimy tajuplné teplo a v kombinaci s květy také jarní pocity.