Nádherný keř, který bude na vaší zahradě zářit jako sluníčko. Zákula japonská často vykvétá opakovaně, na jaře i na podzim

V našich podmínkách se nejčastěji pěstují plnokvěté kultivary zákuly japonské. Jedná se o nenáročné okrasné, opadavé keře se vzpřímenými, na koncích lehce převislými větvemi, které dorůstají do výšky až 2,5 m. Listy jsou svěže zelené, vejčitého tvaru s hrubě zoubkovaným okrajem. Období slávy zákuly nastává od konce dubna do července, kdy se keře celé zahalí do jasně žlutých květů, připomínajících malá zářivá sluníčka.

Během léta se zákuly proměňují tak trochu v šedé myšky a v záplavě letně rozkvetlých parků a zahrad je snadno přehlédnete. Brzy na podzim však často překvapují druhou, i když slabší, vlnou kvetení. Po podzimním odkvětu se listy zabarví do žluta a opadají. V zimě zákula občas vymrzá, ale dobře regeneruje z kořenů.

Jaký typ řezu zvolit při prořezávce keřů

www.nkz.cz

Původní botanická forma zákuly, s jednoduchými květy, je u nás k vidění jen málo, ale možná byste ji na první pohled ani nezaznamenali. Květy jsou jen jednoduché, poměrně drobné a připomínají květy známých bylin, pryskyřníků.

Nejčastěji u nás pěstované odrůdy

Kerria japonica 'Pleniflora' je u nás nejčastěji pěstovaná, plnokvětá, robusního vzrůstu se vzpřímenými větvemi. Dorůstá do výšky 1,5 m. Bohatě a krásně kvete.

Kerria japonica 'Aureivariegata' se žlutě zelenými panašovanými listy a poloplnými květy, které připomínají malé růžičky. Kultivar bohatě a dlouho kvete. Dorůstá do výšky 1,7 m.

Kerria japonica 'Picta' dorůstá do výšky jen 1,5 m, má šedozelené, bělavě lemované listy a světle žluté jednoduché květy.

Kerria japonica 'Golden Guinea' je kultivar podobný původnímu botanickému druhu. Vykvétá jednoduchými květy se zvlněnými okraji okvětních plátků, na koncích postranních letorostů. Dorůstá do výšky 2,5 m.

Zákuly vykvétají jednoduchými i plnými květy

Jak pěstovat zákulu japonskou

Jestli se o některém keři může stoprocentně tvrdit, že nemá žádné zvláštní nároky na pěstování, pak je to právě zákula. Zákula si vystačí s běžnou zahradní půdou, jen má ráda dostatek vápníku v půdě. Zálivku keř vyžaduje jenom bezprostředně po vysazení, pak už se spokojí s vláhou, kterou poskytne občasný déšť. Roste nejlépe na slunci či v polostínu.

Zákulu můžete pěstovat jako solitérní keř, uprostřed trávníku, ale hodí se i do jednodruhových i smíšených živých plotů. Zákula často a bohatě odnožuje a prospěje jí každoroční prořezání, které se provádí nejlépe v červnu, po jarním odkvětu. Odstřihují se výhony, které právě odkvetly, čímž se podpoří růst nových větví

Zdroj: ceskestavby.cz; botany.cz

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada