Suchomilnou perovskii musíte mít: je nádherná, podobná levanduli, ale na rozdíl od ní vaši péči nepotřebuje

Místo, abyste řešili, jak na zahradě uzalévat neustále žíznivý trávník, je lepší na ni pustit tu vegetaci, které stále intenzivnější “období sucha” nevadí. Ba naopak, lebedí si v nich. Čísla hovoří jasně, rok od roku je v Evropě větší a delší sucho, takže je dost dobře možné, že za pár let budou v českých zahradách dominovat doposud středomořské druhy.

Aby levandule kvetla co nejdéle, potřebuje základní péči: stačí pár chyb a květů se nedočkáte

www.nkz.cz

Jak pěstovat perovskii?

Tuzemští zahrádkáři přicházejí tomuto hluchavkovitému polokeři na chuť až v posledních letech, ale v suchých stepích střední Asie, Afgánistánu, Íránu, Pákistánu je doma dlouhá desetiletí. Postupně se začala objevovat i v jižních částech Evropy, kde se to letos koncem prázdnin fialovělo na každém kroku.

Perovskie je naprosto nenáročná rostlina, dorůstá do výšky až 1,5 metru a zdálky si ji snadno spletete s levandulí. Troufáme si tvrdit, že ji co do vzhledu může směle konkurovat, v nárocích na péči je ale bezkonkurenční. Ocení, když ji vysadíte do suché, dobře odvodněné půdy na co nejslunečnější místo a víc se o ni nemusíte starat. Snad jen jednou ročně na jaře hluboce ostříhejte staré větve, abyste podpořili tvorbu nových výhonů a květenství, kterými zahradu rozzáří v září a říjnu.

Díky své výšce se z ní stane nádherný záhonový solitér, kdybyste ji náhodou měli chuť vysadit do skalky, raději volte menší kultivar, např. hybrid Little Spire. Relativně rychle se rozrůstá, proto jí nezapomeňte nabídnout dostatek prostoru. Většinou se uvádí, že by od ostatních rostlin měla být vzdálena asi 30 cm. A ještě jedna výhoda: perovskie je mrazuvzdorná až do -30 °C, takže české zimy zvládne s přehledem. A i kdyby ji náhodou “olízl” mrazík, stačí ji na jaře hluboce seříznout a opět obrazí.

 

Které levandule u nás přezimují a které ne

www.nkz.cz

Perovskie množení

Těžko si představit něco jednoduššího. Perovskii můžete na jaře vysít a předpěstovat, vemi dobře vzchází. Pokud po ní zatoužíte už teď, můžete si nařízkovat starší rostliny nebo si pořídit sazenice. Kontejnerové, s nimiž se setkáte nejčastěji, je možné vysazovat po celý rok s výjimkou mrazů. 

O autorce:
Vystudovala marketing na zlínské Univerzitě Tomáše Bati, ale propadla psaní a zahradě, které věnuje téměř veškerý volný čas. Její vášní je hlavně zelenina, intuitivní zahradničení a pěstování všeho pokud možno přírodně. Ráda si piplá sazeničky od semínka, zkouší stále něco nového a zahradničení je pro ni relax i fitko pod širým nebem.

 

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada