Begonie hlíznatá (Begonia tuberhybrida) je trvalka, má v zemi hlízy, což jsou také zásobní orgány, díky nimž rostlina přezimuje. Hlízy jsou plné škrobu, který dodává energii, pokud tedy máte begonie hlíznaté volně v záhonu, dlouho s jejím zazimováním nečekejte, nebo budou rychlejší hlodavci, kteří teď hledají něco dobrého na zub. Hlízy nejsou mrazuvzdorné, je tedy nutné je včas z půdy vysvobodit. Begonie stálekvětá (Begonia semperflorens) je naopak letnička, která s nástupem zimy svůj život ukončuje a příští rok ji musíme vysadit znovu. Už z tohoto důvodu jsou hlíznaté begonie vhodnější, protože je není nutné každým rokem kupovat. Kdy je tedy ten nejlepší čas pro vyrytí hlíz? Jsou dvě metody, jak na to.
1. metoda: Přestaňte zalévat a nechte begonie zaschnout
Toto platí i u dalších hlíznatých rostlin, například jiřin. Teď je již nezalévejte, jinak by mohla hlíza začít zahnívat, a nechejte postupně zaschnout nadzemní část. Tím, že přestanete se zálivkou dojde k ukončení vegetačního cyklu a begoniím začnou vadnou listy. Jakmile listy zavadnou, je to ten správný signál pro to, jejich hlízy vyrýt, očistit od přebytečné zeminy a nechat zaschnout. Pozornost věnujte také kontrole, zda hlízu nenapadli škůdci či nějaké choroby.
Co s hlízami dále: chce to noviny
Máte-li hlízy zaschlé a čisté, zabalte je do novin a tyto „balíčky“ pak naskládejte do suché krabice. Celou krabici s hlízami pak uskladněte na suchém místě s teplotou méně než 15 °C. Teplota nikdy nesmí klesnout pod 3 °C, to by hlízy zmrzly a celé vaše úsilí by tak přišlo nazmar.
2. metoda: Begonie přihnojujte, aby zesílily
Jestliže nechcete begonie trápit žízní, jako v předchozím způsobu, můžete vyzkoušet ještě druhou metodu zazimování. Během září a října begonie přihnojujete, rostlina tak nahromadí více živin a hlíza se díky tomu zvětší. Tím, že je větší, je také více odolnější a lépe snáší zazimování. Koncem října hlízy opět vyryjeme a zazimujeme stejně, jako v předchozím způsobu. Hlízy lze také uložit do pilin či slámy, nemusíte dávat do novin. Záleží, co zrovna budete mít k dispozici. Objevíte-li nějaké napadené či poškozené hlízy, určitě je skladujte odděleně, od ostatních nebo je, v případě silnějšího napadení, rovnou vyhoďte.
Hlízy můžete probudit už v únoru: s výsadbou ven ale počkejte na mužíčky
Zazimované hlízy musíte během zimy pravidelně kontrolovat, zda je přeci jen neobjevil nějaký ten hlodavec či nejsou napadeny plísněmi. V únoru je už můžete pomalu probudit ze zimního spánku a vysadit je do substrátu s rašelinou, ponechte je však stále ve stejné místnosti, kde byly doposud. S jejich přesunem na záhony vyčkejte až do poloviny května, kdy přejdou tzv. zmrzlí mužíčci.
O autorce:
Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.