Proč je zrovna zima vhodná k řezu dřevin? Podle mnohých je v keřích slabý mízotok, takže po řezu příliš „nekrvácejí“ (řez se nejčastěji provádí v lednu, vždy ale během bezmrazých dnů). Na keřích bez listů také můžete snadněji posoudit stavbu koruny a rozmístění větví. Zpětný řez navíc brání předčasnému stárnutí keřů a podporuje kvetení. Při řezu je však nezbytné respektovat dobu květu.
Jak řezat keře s květy na nových letorostech
Termín řezu a jeho rozsah závisejí na době květu. Keře kvetoucí v létě na nových letorostech (např. komule Davidova, ořechoplodec klandonský, tavolník japonský, tavolník nízký, tavolník Douglasův, ibišek syrský), se prořezávají koncem zimy, kdy už nehrozí silné mrazy. Nejjednodušší je hluboce seříznout všechny loňské výhony na dva pupeny nad zemí. Tímto způsobem se rostlina podnítí k tvorbě co největšího počtu nových výhonů.
Keře s květy na výhonech ze starého dřeva
Prosvětlení si zaslouží i keře kvetoucí na výhonech vyrůstajících ze starého dřeva (loňské výhony ale neodstraňujte, přišli byste o květy). Jedná se především o kaliny, trojpuk, pustoryl, hloh, dřišťál, skalník nebo čimišník. Prosvětlení keřů spočívá ve zkrácením dlouhých výhonů, kterým podpoříte tvorbu postranního obrostu pro příští rok (odstraňujte ale jen příliš staré dřevo).
Zimní řez hortenzií? Záleží na konkrétním druhu
U hortenzií jde o to, do které patří skupiny. Hortenzie velkolistá, Sargentova a drsná kvetou na loňských výhonech. U nich proto odstraňte stará květenství nad horním párem pupenů a u země odstřihněte jen přestárlé výhony. Odrůdy ze skupiny Endless Summer kvetou na jednoleté i dvouletém dřevě, zvládnou proto i zpětný řez. Ten je nutné provést i u hortenzie stromkovité a latnaté, které kvetou na letorostech – výhony z loňska proto výrazně seřízněte.
Zjara kvetoucí okrasné keře v zimě neřežte
Okrasné keře, které kvetou hodně brzy na jaře nyní neřežte (např. zlatice, lýkovec, štědřenec). Vytvářejí totiž květy na loňských výhonech, a zimním řezem byste se o ně připravili. S řezem u nich počítejte až po odkvětu.
Prořezat můžete i svídy s barevnými výhony
Prořezat však můžete dřeviny, u nichž je vaším cílem tvorba mladých výhonů s barevně výraznou kůrou. Jedná se zejména o svídu bílou a výběžkatou. Těsně před rašením proto z keřů odstraňte výhony starší než tři roky.
Zdroj: autorka a Petr Laně, odborník na okrasnou zahradu