Dělení je nejznámějším a nejjednodušším způsobem vegetativního množení trvalek. Používá se u rostlin, které vytvářejí trsy s mnoha vzrůstnými vrcholy. Obecně platí, že druhy kvetoucí na jaře se dělí na podzim (nebo hned po odkvětu) a druhy kvetoucí v pozdním létě nebo na podzim se dělí na jaře. Časné předjaří má tu výhodu, že trvalky se teprve probouzejí a ještě neobrazily (nebo obrážet právě začínají).
Které trvalky je možné množit dělením
Dělením se snadno množí třeba kopretina bílá (Leucanthemum vulgare), kokarda (Gaillardia), dračík (Penstemon), mák nahoprutý (Papaver nudicaule), slézovec (Lavatera), žluťucha (Thalictrum), hvězdnice (Aster), záplevák (Helenium), řebříček (Achillea) nebo plamenka latnatá (Phlox paniculata). Z okrasných trav se dělí např. ozdobnice (Miscanthus).
Postup, jak správně dělit trsy trvalek
Celou rostlinu nejprve dokola obryjte rýčem. Jakmile uvolníte všechny kořeny, rozpulte nebo rozčtvrťte trs. Rozdělení trsu můžete provádět ručně, pomocí zahradních nůžek nebo rýčem. Oddělené části by měly být velké alespoň jako pěst, aby se později mohly dobře vyvíjet. Každý oddělek by přitom měl mít několik vegetačních vrcholů. Oddělky vysaďte na nové místo, jemně přimáčkněte do půdy a pořádně zalijte.
Trs můžete samozřejmě rozebrat i na jednotlivé rostlinky s vlastními kořeny. Ty je však lepší dopěstovat do větší velikosti, např. ve skleníku, a teprve pak vysadit na záhon.