Zalévejte záhony chytře
Buď můžete každý den vzít do ruky konev nebo hadici a celou zahradu pozalívat nebo si to zařídit tak, aby byly rostliny pokud možno soběstačné. Když jim dáte najevo, že je rozhodně nebudete rozmazlovat každodenním přísunem vody, začnou kořenit ve větší hloubce, kde je voda snáz dostupná. Pak je stačí zalít jednou za několik dní, a můžete si být jisti, že zvládnou i extrémní výkyvy počasí.
Když je naopak budete zalévat každý den (nebo obden) po troškách, nechají kořeny těsně pod povrchem půdy a jakmile zalévač vypadne (třeba kvůli dovolené nebo proto že mu došla voda ve studni), rostlina bude trpět žízní.
Podívejte se na pár tipů, jak udržet vodu v záhonech:
Jak tedy vypadá správné zalévání podle jižanů?
zalévejte jen jednou za pár dní (podle žíznivosti rostlin to může být jednou za tři dny až týden)
důležité je záhony opravdu “prolít” do hloubky. Jestli je pořádně zalito, poznáte, že když zapíchnete prst do země, je alespoň do hloubky 5 cm vlhká
pokud se rozhodnete pro kapkovou závlahu, naprogramujte ji tak, aby se spouštěla jednou za pár dní na delší dobu, ne každý den
hrnkové květiny zalévejte jednou až dvakrát denně
zálivku si naplánujte na časné ráno nebo naopak večer po západu slunce: voda se tak rychle neodpaří a pro rostliny bude skutečným osvěžením
dejte si pozor, ať rostliny nezaléváte tzv. přes listy. Voda, co na nich ulpí, funguje jako lupa a mohla by je popálit
Udržujte záhony bez plevele a nakypřené
Plevel ostatním rostlinám “krade” vodu a živiny, proto ho ze záhonů pravidelně odstraňujte. Vodu v půdě lépe udržíte, když budete pravidelně rozbíjet škraloup, který se na povrchu záhonů rád tvoří.
Trávu nechte být
Nejdramatičtější růst má trávník za sebou, teď v největším suchu a při extrémních teplotách tak trochu hibernuje a roste opravdu pomalu. Když ho necháte přes léto trochu delší, jen mu prospějete. Vyšší stébla totiž lépe udrží vláhu v zemi a předejdete vypáleným hnědým plochám, kterých si můžete všimnout u sousedů, co každou sobotu tráví v závěsu sekačky.
Hrnkové rostliny chraňte před úpalem
Zelená terasa vypadá krásně, ale abyste se neuzalévali, je potřeba na ni vybírat slunečním paprskům odolnou zeleň. Do květináčů na přímé slunce se hodí petúnie, surfinie, pelargonie, ale také levandule nebo růže. Ostatním raději nabídněte polostín, ať se z nich můžete dlouho radovat.
O autorce:
Vystudovala marketing na zlínské Univerzitě Tomáše Bati, ale propadla psaní a zahradě, které věnuje téměř veškerý volný čas. Její vášní je hlavně zelenina, intuitivní zahradničení a pěstování všeho pokud možno přírodně. Ráda si piplá sazeničky od semínka, zkouší stále něco nového a zahradničení je pro ni relax i fitko pod širým nebem.