Mulčovací folie vznikla jistě s dobrým úmyslem: zabránit růstu plevele mezi trvalkami i na zeleninových záhonech a omezit náročné opečovávání zahrady. Když se na ní položí štěrk nebo mulčovací kůra, vypadají záhony dlouho dekorativně. A bez práce.
Jenže leta používání všech těchto folii ukázala, že její použití je mírně řečeno diskutabilní. Jedná se totiž o výrobek z ropy, který se dřív nebo později rozpadne a do půdy uvolňuje celou dobu spoustu látek. Zezačátku barviva, později mikroplasty. Navíc není tak zázračný, jak by se mohlo na první pohled zdá. Brání základním přírodním procesům, a tak v ní často rostliny spíš živoří, než aby byly spokojené.
Jak funguje život v půdě
Všechny přírodní materiály, které se dostanou na povrch půdy, se za přístupu vzduchu a vody rozkládají, čímž vytváří humus. Tu blahodárnou výživu, kterou milují rostliny i život pod zemí. Žížaly si ho s radostí zatahují do hloubky, zem tak provzdušňují a svými výkaly ji vyživují. Tak vzniká půda, ve které se rostlinám skvěle daří.
Co způsobí mulčovací folie
Jakmile na povrch záhonů položíte netkanou textilii a zvrchu ji ještě bohatě zasypete mulčí, okamžitě oddělíte zem od vzduchu, částečně i vody (ta se bude vsakovat hůř a hůř v závislosti na tom, jak se bude vrstva mulče rozkládat a ucpávat póry ve folii) a vznikne velmi specifické prostředí.
Ze záhonů pod folii se postupně odstěhují žížaly a řada užitečných mikrorganismů zahyne, protože tu nebudou mít potravu, vzduch ani vodu. Do země se zvrchu nedostane žádný humus a původně načechraná půda se postupně promění v neúrodnou.
Paradoxem je, že mulčovací příliš nevadí plevelům, jimž má zabránit v růstu. Ty urputnější si dokážou cestu nahoru prorazit skrz (a o to hůř jdou vytáhnout ze země), spousta z nich si ale najde útočiště na folii a s radostí zakoření na folii.
Jak se žije trvalkám ve folii?
Většinou to žádná sláva není. Zatímco vy se nejspíš těšíte na bohatě zarostlý trvalkový záhon, rostliny v hutné půdě pod geotextilii špatně koření, často vytvoří kořenové baly na povrchu záhonu nebo se zespoda chytnou folie. Řada z nich se navíc množí odnožemi, které se přes souvislou pokrývku nedostanou na povrch.
S mulčem nešetříme, použijeme dostatečnou vrstvu, jinak jsou to vyhozené peníze a zbytečná práce.
Jak geotextilii v zahradě nahradit
Vlastně to není tak těžké a na celém procesu bývá nejnáročnější odstranění původní folie. Často je potrhaná, prorostlá vším možným, a tak je její sundání ze záhonů leckdy slušným sportovním výkonem.
Místo původní netkané textilie využijte jiné pomůcky:
- Nebarvený karton a na něj přírodní mulč: slámu, seno nebo drť z ovocných stromů. Karton se po pár měsících rozloží, mezitím ale zahubí většinu plevelů v zemi. Vám pak stačí dvakrát ročně obejít záhony a vytahat vzrostlý plevel. Z mulče to jde velmi snadno. A když se její vrstva ztenčí, snadno ji doplníte.
Při zakládání nových záhonů můžete také využít karton, případně jutovou nebo kokosovou rohož. Ta se hodí především pro založení záhonů ve svahu, pomůže omezit erozi půdy a zároveň se po čase úplně rozloží.
Zdroj: zahradananiti.cz