Řešení sousedských sporů často bývá běh na dlouhou trať: Tohle sousedům vážně nedělejte, jinak vás to vyjde pěkně draho

Co dělat s problémovým sousedem?

Je jasné, že každý by chtěl mít na své zahradě, především ve chvíli, kdy máme novostavbu, nějaký pěkně rostlý strom, který nám nejen udělá hezkou kulisu, ale hlavně nás ukryje před letním sluncem. Jenže, ještě před tím, než k výsadbě stromu přistoupíte, měli byste pár věcí vědět, díky tomu se totiž vyhnete potížím v budoucnosti. Vždy dodržujte zákon, jen díky tomu budete v případě sporů z obliga.  

Vilín nepokvete z jednoho prostého důvodu: Nedělejte tuto nejčastější chybu v jeho pěstování

www.nkz.cz

Častý problém: Větve od souseda přesahují na váš pozemek

Pokud by všichni majitelé pozemků dodržovali občanský zákoník, nemuselo by se mnoho sousedních sporů řešit v rámci soudního či přestupkového řízení. Dle zákona totiž musíte dodržet, v případě stromu vyššího než 3 metry, vzdálenost od hranice sousedova pozemku 3 metry. Toho se drží opravdu málokdo, a přitom se toto ustanovení týká i zahradních staveb. Jestliže si necháte zahradu navrhnout od architekta, ten by vás měl na tuto nutnou vzdálenost upozornit. Nicméně stává se, že ačkoliv soused dodrží zákonnou vzdálenost od hranice pozemku, větve k vám stejně přesahují. V tomto případě sice máte dle zákona možnost větve uříznout, ale není to ta nejlepší varianta, jak tuto situaci řešit.

Unikátní Sad smíření v Neratově je nadějí pro zachování vzácných druhů ovocných stromů pro další generace

www.nkz.cz

Nikdy nevstupujte na sousedův pozemek

Tím prvním průšvihem, který se stane ve chvíli, kdy vás napadne vzít pilu a jít větev uříznout, je, že vstoupíte bez dovolení souseda na jeho pozemek. Už v tuto chvíli jste porušili zákon. A věc druhá, i kdyby vám soused dovolil, že větve klidně uříznout můžete, nastává druhý problém – neodborným zákrokem můžete strom poškodit a potom nesete odpovědnost za škodu, a to především v případě, že by strom po vašem zásahu uhynul. Soused by tak po vás mohl chtít náhradu škody a ta se může vyšplhat do vyšších částek, obzvláště ve chvíli, kdy jste poškodili nějaký významný či památný strom.

Jak z toho tedy ven, abychom se neocitli před přestupkovou komisí či přímo před soudem? První, co musíte udělat, a to i dle zákona, je, pokusit se se sousedem domluvit. Jasně mu vysvětlit, proč vám vadí, že větve z jeho stromu přesahují až na vaši zahradu. Většinou vám totiž způsobují nadměrný stín, větve vám mohou poškozovat majetek, třeba skleník nebo pergolu, padá vám listí na vaše záhony atd. Díky rozumné a klidné komunikaci se sousedem se tak můžete vyhnout táhlým soudním sporům, které vás budou stát nejen peníze, ale i čas a nervy. Soused si to možná ani neuvědomuje, že vás jeho strom takto obtěžuje, a proto stačí na problém upozornit.

Na návštěvě u herečky Andrey Růžičkové: Zahrada má tajemné zákoutí a starý ořešák jako by promlouval

www.nkz.cz

Do sousedova stromu neřezejte

Jestliže vám vadí, že na váš pozemek přesahuje větev ze sousedova stromu, zákon stojí na vaší straně a povoluje vám, že za jasně daných podmínek můžete větev uříznout. Těmi podmínkami jsou především řez ve správnou dobu, tj. v době vegetačního klidu, a odborně. Nicméně, jak již bylo řečeno, tato varianta, kdy si vezmete pilu a vrhnete se na sousedův strom, se mnohdy nevyplácí, a to z důvodu, že strom může po vašem zásahu utrpět natolik vážná poranění, že uhyne. A teprve teď vám, ze strany souseda, mohou nastat velmi krušné chvíle plné naschválů. Nikdy tedy nebuďte aktivní a vždy případný prořez řešte s příslušnými úřady. 

Kdy se v sousedských sporech obrátit na úřady?

Pokud jste se sousedem nenašli společnou řeč, můžete se obrátit na soud se žalobou, která, v případě, že soud uzná pochybení, končí soudním příkazem k odstranění či úpravě stromu. V nebezpečných situacích mohou zasáhnout také místní vyhlášky a společnosti poskytující inženýrské sítě. Někdy postačí oznámit vše místnímu úřadu, který by to měl se sousedem řešit. Sousedské vztahy jsou však natolik ošemetné, že selže-li vše, budete se na soud tak či tak muset obrátit. Počítejte ale s tím, že spor se potáhne velmi dlouho.

Jak pěstovat alokázii, která je jedovatá

www.nkz.cz

O autorce: Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada