Ty sice většinou s prvním nebo druhým jarním sekáním zmizí, ale do té doby trávník hyzdí. Navíc existuje celá řada způsobů, co se shrabaným listím .
Ty hlavní shrnujeme ve videu:
1. Zakryjte na zimu trvalky
Většina trvalek sice zimu u nás zvládne, ale kdyby přituhlo nebo byly holomrazy, ocení všechny teplou peřinu z listí. Stačí listí shrabat a nasypat postupně do trvalkových záhonů. Vznikne tak přirozená přikrývka, která bude v zimě hřát a zároveň postupně tlít, takže vyživí půdu pod sebou.
2. Nechte v rohu zahrady kopu listí pro zvířátka
Víte, co je největší starostí drobných živočichů před nástupem zimy? Najít vhodný úkryt. Z listí jim ho snadno vytvoříte. Stačí nahrnout kupu shrabaného listí kamkoliv do rohu zahrady, klidně jím můžete prosypat i hromádku ostříhaných větví, úkryt pak bude zajímavější. Nabídnete tak vhodné zimoviště ježkům, ještěrkám, žabkám nebo drobnému užitečnému hmyzu. A příští rok vás všichni odmění tím, že za vás budou bojovat se škůdci. To zní jako dobrý obchod, ne?
3. Naházejte ho do kompostu
Možná se vám ani jedna z předchozích variant nezamlouvá, i to je legitimní přístup. V tom případě listí nastelte na povrch kompostu. Zafunguje jako hnědá uhlíková složka, takže tlející hmotu nadlehčí, zároveň na povrchu vytvoří vrstvu, díky níž se obsah kompostéru víc zahřeje a bude rychleji tlít.
4. Vyrobte si listovku
Listovka je v posledních letech oblíbený pojem a jde vlastně o jednodruhový kompost z listí. Pokud do něj nepřidáte listí z ořešáku, které tleje velmi pomalu, dočkáte se už příští rok humusu z listí. Načechraného, voňavého a plného živit, po kterých prahnou rostliny v každé fázi života.
O autorce:
Vystudovala marketing na zlínské Univerzitě Tomáše Bati, ale propadla psaní a zahradě, které věnuje téměř veškerý volný čas. Její vášní je hlavně zelenina, intuitivní zahradničení a pěstování všeho pokud možno přírodně. Ráda si piplá sazeničky od semínka, zkouší stále něco nového a zahradničení je pro ni relax i fitko pod širým nebem.