1. chyba: nedostatečná příprava půdy
I když je zahradničení bez rytí velmi populární, zvlášť v permakulturních kruzích, zahrada (a zahradník) si k němu musí dojít. Nově vzniklou zahradu u novostavby, kde se poslední rok pohybovala těžká stavební technika, budete muset pár let rýt pěkně do hloubky, abyste mohli vůbec uvažovat o tom, že necháte záhony podle přírodních zákonů bez zásahu rýče. Je pravda, že horní vrstvy půdy jsou nejúrodnější, proto byste je neměli cíleně zapracovávat dospod záhonů, když ale po rytí vyživíte záhony vyzrálým kompostem (jestli vám ho zatím neposkytuje vlastní zahrada, klidně si pro něj zajeďte do kompostárny), skvěle půdu nadlehčíte a zároveň rostlinám dodáte potřebné živiny.
2. chyba: nevhodný výběr rostlin
Vybírejte vždy takové rostliny, které se k vám na zahradu hodí. To znamená nejen s ohledem na klimatické podmínky (tropické rostliny na českých zahradách nedávají smysl a většinou velmi rychle zajdou), ale také na polohu a orientaci vaší zahrady. Většinou se vyplácí první rok nechat zahradu ležet z větší části ladem a jen pozorovat. Kdy kam svítí slunce, kde je úpal a kde naopak trvalý sníh, odkud fouká, kam stéká voda, když prší nebo taje sníh… To vše vám napoví, jak případně upravit terén i čemu se u vás na zahradě bude určitě dařit.
3. chyba: přílišné hnojení
Řada lidí dělá v začátcích obrovskou chybu - rostliny přehnojují. A těm se to samozřejmě nelíbí. Většina rostlin nevyžaduje žádné extra podmínky a pokud zakládáte novou zahradu, můžete předpokládat, že půda ještě poskytuje dostatek všeho. Hnojit můžete až v průběhu roku, jen decentně, třeba kompostem nebo granulovaným hnojem, tím nepřehnojíte.
4. chyba: nesprávná zálivka
Anglické trávníčky už jsou naštěstí na ústupu a snad jen ty opravňují majitele ke každodenní zálivce (ponecháme-li stranou, jak neekologické a drahé to je). Všechny ostatní rostliny, ať už se jedná o trvalky nebo zeleninu, potřebují dle druhu vodu až ve chvíli, kdy horní vrstva půdy proschne. Když je budete zalévat denně, vytvoříte většině z nich nehostinné podmínky, v nichž naopak hrozí např. hniloba kořenů.
5. chyba: neřešení škůdců a chorob
Strkat hlavu do písku se v případě chorob a napadení škůdci nevyplácí. Obojí se velmi rychle rozšíří i na ostatní vegetaci a vy si jen přiděláte starosti. Zahradu pravidelně kontrolujte a když uvidíte cokoliv nestandardního, hledejte hned řešení.
6. chyba: sázení a přesazování v nesprávnou dobu
Většinou platí, že trvalky se ideálně sází na podzim a na jaře, jindy je to trochu risk. Zelenina se předpěstovává od února, ne v lednu. A ven se sází podle druhu od dubna. O čemkoliv, co se chystáte pěstovat, si nejprve zjistěte alespoň základní informace týkající se umístění a péče. Toto vám ušetří spoustu peněz a nervů.
7. chyba: špatné nebo žádné mulčování
Lidí, kteří na zahradách stále používají kdysi populární mulčovací fólii, je bohužel stále spousta. Přitom tento vynález hubí vše, co se pod ním nachází a práci spíš přidělává, než aby ji ubíral. Navíc brání trvalkám v rozrůstání a k malebnosti zahrady tak nepřispěje. Oproti tomu mulčování záhonů (ať už zeleninových nebo trvalkových) organickými materiály je skvělé, protože zadržuje vodu v půdě, odspodu odtlívá, takže půdu vyživuje a miluje ho podzemní život.