V posledních letech se zahrady plní nejen leta oblíbenými rybízy všech barev a tvarů, ale také dřív trochu opomíjenými angrešty, jostami, své místo si u nás našlo i kiwi. Jak se o tyto keře starat, aby prosperovaly? Pojďme se jim podívat na větvičky.
Jak a kdy se stříhá angrešt
Angrešty všech barev se pěstují podobně jako červený a bílý rybíz, jen jsou oproti nim výrazně subtilnější a hlavně velmi rychle stárnou, pokud jim nevěnujete pořádnou péči v podobě každoročního zmlazovacího řezu. Nejlepší plody totiž rostou na jednoletých výhonech z dvouletých až tříletých hlavních větví. Cílem každoročního řezu je proto podpořit keř v růstu a nasazování nových výhonů.
Jak stříhat angrešt
Větve, které leží na zemi, úplně odstraňte, řežte co nejhlouběji. Staré keře, které jsou ale ještě vzpřímené, odstřihněte v dolní třetině v místě nad mladší postranní větví. Mladé větve lehce zkraťte (maximálně o třetinu) aby se vytvořil plodný postranní obrost. Pokud jsou na keři větve příliš husté, některé z dalších zkraťte na dva pupeny. Na celé rostlině by po vašem zásahu mělo zůstat 6 - 8 hlavních větví. Jestli jste na angreštu měli americké padlí, vyřežte v zimě všechny napadené výhony až do zdravého dřeva. Padlí totiž přezimuje na špičkách větví, a tak by keř příští rok napadlo znovu.
Střih angreštu provádějte ideálně hned po sklizni poslední kuličky, čas je ale vhodný až do zimy.
Jak se starat o jostu
Kříženec černého rybízu a angreštu si vzal to lepší z každého svého předchůdce. Třeba to, že je oproti svým rodičům rezistentní vůči chorobám. Josta velmi rychle roste, je docela rozložitá, takže potřebuje výrazně víc prostoru než keř rybízu nebo angreštu. Výhodou je, že výhony nemají trny, takže se velmi snadno udržuje. Podobně jako černý rybíz tvoří bobule na loňských dlouhých výhonech, na víceletých pak nasazuje další po dlouhá léta úžasně plodné výhony. Z toho plyne velká přednost josty: každoroční řez je spíš kosmetický.
Jak stříhat jostu
Cílem řezu josty je maximální prosvětlení keře. Proto odstraňte tolik postranních výhonů, aby se i dovnitř dostalo dost světla a sluníčka. Až po zhruba 6 letech odřízněte u země 1 - 2 starší výhony a místo nich nechte růst ze země mladé.
O autorce:
Vystudovala marketing na zlínské Univerzitě Tomáše Bati, ale propadla psaní a zahradě, které věnuje téměř veškerý volný čas. Její vášní je hlavně zelenina, intuitivní zahradničení a pěstování všeho pokud možno přírodně. Ráda si piplá sazeničky od semínka, zkouší stále něco nového a zahradničení je pro ni relax i fitko pod širým nebem.