Bazalku můžete zazimovat a radovat se z ní i příští rok, musíte se na to ale vrhnout hned

To je případ třeba oblíbené bazalky. Už teploty kolem 5 °C, které jsou teď na přelomu září a října běžné, způsobí, že rostlině začnou tmavnout a opadávat listy. První mrazík ji sežehne a je po ní. Jestli ji máte ještě teď v záhonu nebo ve skleníku, možná jste zaznamenali, že už ani tolik nevoní. Jakmile totiž začne slábnout sluneční svit, bylinky ztrácejí své aroma a je lepší je buď sklidit a uchovat v mrazáku nebo nasušit, případně je zazimovat a přestěhovat do tepla.

Jak zazimovat bazalku

Možná jste o tom doteď nevěděli, ale i bazalku, kterou pěstujete v záhoně, můžete pohodlně přestěhovat domů a těšit se z ní klidně i několik let. Důležité je to ale zvládnout před prvními mrazy, takže už na nic nečekejte.

 

Stačí si připravit květináč velikostně odpovídající rostlině, tu ze země vyrýpnout i s kořenovým balem a přesadit do nádoby. Při přesazení ocení dostatek živin, proto použijte buď speciální substrát na bylinky nebo kombinaci univerzálního substrátu a kompostu. Přesazenou bylinu umístěte na teplé a světlé místo, ideální je jižní nebo západní parapet, a nezapomeňte ji zalévat. Zrovna bazalka patří mezi žíznivější rostliny, ocení i vlhčí prostředí, ale nemá ráda přemokření, pozor na to.

Ostříhejte ji

Přesazení je pro každou rostlinu energeticky náročné a stěhování ze záhonu do květináče jakbysmet. Proto bazalku těsně před nebo po přesazení ostříhejte. Snížíte stres, podpoříte její rozvětvení a zlepšíte cirkulaci vzduchu mezi listy.

 

Střih provádějte vždy nad rozvětvením, kde začnou rašit nové lístky, ideální je cca ve třetině délky větviček. Jestli přesazujete rozkvetlou rostlinu, květy rozhodně ostříhejte, obírají ji o energii, kterou teď bude potřebovat na adaptaci v nových podmínkách.

 

Co s bazalkou na jaře

Stejný postup, jen v opačném pořadí můžete praktikovat na jaře. Jakmile přestanou hrozit mrazíky, tedy koncem května, ji můžete z květináče opět přesadit do záhonu. Bylinky pěstované venku jsou vždy aromatičtější než domácí, a tak se takhle trocha práce vyplatí.

 

O autorce:

Vystudovala marketing na zlínské Univerzitě Tomáše Bati, ale propadla psaní a zahradě, které věnuje téměř veškerý volný čas. Její vášní je hlavně zelenina, intuitivní zahradničení a pěstování všeho pokud možno přírodně. Ráda si piplá sazeničky od semínka, zkouší stále něco nového a zahradničení je pro ni relax i fitko pod širým nebem.