Borůvky na balkoně: bohatou úrodu oblíbených plodů vypěstujete i v květináči, když víte, jak na to

Pěstování borůvek není omezeno jen na zahrady, vypěstovat si je můžete i na osluněných balkonech nebo terasách (neměly by být orientované na sever, přes poledne ale rostliny stín uvítají). Počítejte však s tím, že půda v nádobách vysychá rychleji než na záhonu. 

Proč neplodí kanadská borůvka?

www.nkz.cz

Závlahu borůvek řeší samozavlažování

Borůvky na balkoně (ale i jakékoli jiné rostliny) budou proto potřebovat pravidelnou zálivku, což je možné vyřešit samozavlažovacím květináčem o dostatečném objemu (min. 10 l, počítejte i s tím, že borůvky koření více do šířky než do hloubky). Samozavlažování nádoba navíc zabrání i příp. přemokření, které nemají borůvky rády. 

Se zálivkou souvisí také samotná závlahová voda. Ideální je samozřejmě měkká dešťová. Pokud ji však nemáte k dispozici, a to na balkonu asi nemáte, nezbývá než použít vodu z vodovodu, kterou necháte odstát, aby z ní stačil vyprchat chlor. 

Kyselá půda je pro borůvky základ 

Další nezbytnou podmínkou pro úspěšný růst borůvek je kyselá půda (pH 4). Pořídit můžete substrát určený přímo pro borůvky nebo vřesovištní rostliny. Smíchat ale jde i běžnou zahradní zeminu s rašelinou, lesní hrabankou, kůrou nebo pilinami z jehličnatých dřevin. Abyste zabránili zbytečnému odparu vlhkosti z půdy (rašelina rychle vysychá), zamulčujte její povrch vrstvou drcené kůry. 

Na kyselomilnost borůvek nezapomínejte ani při výběru hnojiva (nepoužívejte NPK ani Cererit, existují různá organominerální granulovaná i kapalná hnojiva přímo pro borůvky). Jednou za čtyři roky borůvky přesaďte. 

Pěstujte jahody i na balkoně: nejlépe stáleplodící odrůdy v samozavlažovacích nádobách

www.nkz.cz

Jedna odrůda borůvky nestačí, vyberte dvě

U většiny borůvek se uvádí, že jsou samosprašné. Máte-li ale na balkoně dostatek místa, pořiďte si pro větší úrodu alespoň dva, lépe tři keříky různých odrůd (kvůli vzájemnému opylení) a umístěte je hned vedle sebe (někdy se doporučuje i výsadba dvou odrůd do jedné nádoby). Na trhu je mnoho odrůd, z nichž můžete vybírat (liší se velikostí plodů, chutí i dobou dozrávání), důležité však je, aby vámi zvolené kultivary kvetly ve stejnou dobu. Pokud chcete sklízet borůvky celé léto, vysaďte si opakovaně plodící odrůdy. 

Řez borůvek se podobá řezu rybízů

K řezu borůvek je podstatné vědět, že nejvíce plodí dvouleté a tříleté výhony, které pak začínají dřevnatět. Celkem by v keři mělo být asi osm výhonů, přičemž nejstarší by měly být čtyřleté. Průběžně proto odstraňujte nejstarší, poškozené nebo špatně se vyvíjecí větve, čímž rostlinu prosvětlíte a podpoříte růst nových výhonů. Řez provádějte během vegetačního klidu, ideálně zjara (ještě před rašením). 

Na zimu nádoby chraňte před mrazem

Na zimu stačí nádoby s borůvkami postavit na polystyrenovou desku (nebo jinak izolovat od země), květináč je dobré i obalit jutovinou nebo bublinkovou fólií, půdu zakrýt chvojím nebo slámou. Pokud nemrzne, rostliny zalijte, za velkých mrazů můžete keře obalit netkanou textilií

Zimování borůvek v nádobách je sice možné i v bezmrazém prostoru s teplotou těsně nad nulou (do 5 °C), v bytě však obtížně realizovatelné. Možností je i zapuštění nádoby do venkovní půdy. 

Venkovská zahrada: přeneste si její atmosféru i na balkon nebo terasu

www.nkz.cz

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada